Emzirmenin Anneye Faydaları…

Anne sütü bebek için gerekli bir besin kaynağı olmasının yanında anneye sağladığı bir çok faydadan dolayı önemlidir. www.sanaleczanemiz.com.tr de daha önce anne sütü yazılarında da değindiğimiz gibi emzirmek anne için de son derece faydalı bir eylemdir.

1. Doğum sonrasında bazı annelerde kanama olmaktadır. Emzirme yöntemiyle bu kanamalarda azalma görülür.

2. Gebelik boyunca şekli ve boyutları değişen rahmin iyileşmesinde ve normal boyutlarına gelmesinde emziriyor olmak  faydalıdır.

3. Annede bazı ciddi rahatsızlıkların olmasını engelleyici bir etkisi vardır. Bunlardan biri de çeşitli kanser vakalarıdır. Yapılan araştırmalara göre bebeğini emziren annelerde göğüs kanseri ve yumurtalık kanseri gibi hastalıkların oluşma oranı daha düşük çıkmıştır.

4. Emzirme anne ile bebek arasında güçlü bir psikolojik ve duygusal bağın oluşmasına katkıda bulunur.

5. Emziren annenin adetlerinde gecikme olur. Emziren annelerde tekrar gebe kalma durumu belli bir süre için olmaz. Bu en az 3 aydır. Bu aydan sonra da gebe kalma riskini azaltmaktadır.

6. Emziren anneler hamilelik döneminde aldıkları kiloları doğum sonrasında daha kolay verebilmekte ve daha kolay eski kilolarına dönebilmektedirler.

emzirmeanneye-fayda

Hamilelik ve emzirme dönemleri vücudun hormonal olarak farklılaştıkları dönemlerdir. Emzirmeye eşlik eden hormonal değişiklikler anne bünyesinde bir takım olumlu etkileri beraberinde getirir. Anne sütünün emziren annelere de birçok olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu etkileri anlaşılabilir ve yalın şekilde ele alacak olursak;

Hamilelik döneminde ve doğum esnasında uterus  yani rahim normal boyutlarından büyük hale gelmiştir. Emzirme rahimin doğum sonrası normale gelmesini kolaylaştırır.

Anne sütü üretimi enerji gerektiren bir olaydır ve anneden extra 400-500 kalori alır. Bu durum gebelik boyunca alınan kiloların doğumdan sonra daha kolay verilmesini sağlar.

Anne sütü emzirme, ileriki dönemlerde anneyi göğüs, over,rahim kanseri riskini azaltarak korur.

Emzirme bir anne için doğal antidepresandır diyebiliriz.

Anne- bebek arası bağın gelişmesine katkıda bulunur.  Annelik duygusunu harekete geçiren hormonlar emzirme ile artar.

Doğumdan sonra anneler genellikle 1-4 ay adet görmezler. Ayrıca emziren annelerde hormonal farklılıklardan dolayı bu süre 6 aya kadar çıkabilir. Emzirme dönemi gebelik için bir koruma faktörü değildir , ancak emzirme dönemlerinde hamile kalma tıbben mümkündür.

Anne sütü bebek emdikçe üretilen bir salgıdır. Oksitosin ismi verilen hormon anne sütünün salımında etkilidir. Emzirme boyunca annedeki oksitosin hormonu annelik içgüdüsünün oluşmasında etkilidir.

Yine bu oksitosin hormonu sayesinde emziren annelerin doğum sonrasında rahim kanaması riski azalır.

Emzirmek bebeğin sağlık gelişimi için önemli olduğundan, sık sık hastalıklara yakalanma ve doktora başvurma şikayetleri azalacağından anne için hem maddi hem manevi faydalar sağlar. Gereksiz zaman ve işgücü kaybı oluşmaz. Ekonomik yönden anneye avantajlar sağlar.

Mama hazırlama, ısıtma, biberon, temizlik, vb. durumları emziren anneler  düşünmezler. Emzirmek için tüm bunlara ihtiyaç bulunmaz.

Ayrıca emziren annelerin ileri yaşlarda her 4 kadından birinde gözüken kemik hastalığına yakalanma insidansı daha düşüktür.

Emziren anneler sütlerinin kesilmemesi için kendilerine daha dikkatli bakarlar, hasta olmamaya özen gösterirler.

Emziren annelerde demir eksikliğine bağlı kansızlık görülmesi ihtimali azalır. Adet görme olmadığından doğum ve hamilelik döneminde boşalan demir depoları bu süreçte yenilenir.