Emziren annelerin en büyük kaygılarından biri, sütlerinin bebeklerine yetip yetmediğidir. Bunu ölçmenin en iyi yolu bebeğin tartı ağırlığındaki artıştır.

Yeni doğan bebekler ilk 3 ayda, günde 15 ila 50 gram, haftada ise 150 ila 200 gram tartı alırlar. Eğer bu tartı alımı uygun miktarda ise, anne sütü kesinlikle yeterlidir. Bebeğin süt emerken huzursuz olması, geceleri uyumaması anneleri çoğu zaman bebek doymadığı için ek besin vermeye yöneltir. Ancak bebeğin doyup doymaması dışarıdan yorumlanabilecek bir konu değildir. Belirttiğimiz gibi kontrollerdeki tartı ağırlığının artışı anne sütünün bebeğe yetip yetmediğine karar vermenin en bilimsel yoludur.  anne-sutu

Ayrıca bebeğin yanağına, dudağına dokunan her şeyde aranması anneler tarafından bir açlık göstergesi olarak yorumlanır. Oysa bu davranış bir açlık göstergesi değildir. Sadece bebeğin emme refleksidir. Dudak kenarına, yanağına dokunan her şeyde bebek refleks olarak emmek için döner. Sütün yeterli olup olmadığını annelerin anlayabilmesinin en iyi yollarından biri de, bebeğin en az 1 ila 2 saatlik aralıklarla uyuyor olmasıdır. Bununla birlikte bebeğin bezinin idrarla ıslanması ve günde 3-4 kez bezin ağırlaşması doyduğunun ve anne sütünün yeterli olduğunun göstergelerindendir. Fakat ikiz bebeklerde, annenin içinde bulunduğu değişik psikolojik ve tıbbi durumlarda süt bebek için yeterli olmayabilmektedir. Bu tip durumlar doktor ile birlikte değerlendirilmesi gereken durumlardır. Yine prematüre bebeklerin emme refleksinin olmaması, bebeğin memeyi emmemesi vb. durumlar; anneden sütün yeterli salınsa bile bebeğin sütten yararlanamadığı durumlardır. Bu tip durumların yine ayrıca değerlendirilmesi gereklidir. Ayrıca halk arasında yanlış olarak bilinen “annenin sütü bebeğe yaramadı, bebeği bi süre memeden kes” …  gibi söylemler bilimsellikle alakası olmayan yanlış bilgilerdir.