E-nabız sistemi Sağlık Bakanlığı ile Türk Telekom’ un ortak geliştirdiği kişisel sağlık bilgileri ulaşımı sistemidir. kısaca uygulamaya kişinin özel sağlık arşivi diyebiliriz. Önceden hatırlanacağı üzere sağlık karneleri mevcuttu. kişiler sağlık kuruluşlarına bu karneler ile başvururlar ve doktor gerekli tahlil tetkikleri bu karnelere yazarak yaptırırdı. aynı şekilde ilaçlar bu karnelere yazılır ve eczanelerden alınırdı. E-nabız sistemine ise bu sağlık karnelerinin gelişmiş ve digital platforma taşınmış hali diyebiliriz.

e-nabizBu sistemde kişiye uygulanan tüm sağlık hizmetleri, kişinin kullandığı ilaçlar, hastane başvuruları ve randevuları, tahlil-tetkik, görüntüleme ve tedavi için gerekli laboratuvar bulguları kayıt altında tutularak gerekli durumlarda kişinin buna ulaşmasına bir şifre ile izin veriliyor. Aynı zamanda kişi eğer isterse uygulama üzerindeki bilgilerini doktoru ile paylaşabiliyor. Böylelikle tekrarlayan ve ekonomik bir külfet getiren tetkiklerin önüne geçilmesi amaçlandığı gibi kişinin sağlık arşivi oluşturuluyor.

Fakat uygulamaya bazı tepkilerde gecikmedi. Doktorlar ve konu ile alakalı diğer paydaşlar E-nabız sisteminin bir çeşit fişleme yapabileceğini, sağlık bilgilerinin mahrem olduğunu ileride bu bilgilerin özel sigorta şirketleri ile paylaşılabileceği, diğer saplık sunucularının reklam faaliyetlerine konunun açılabileceği gibi endişeler ile karşı çıkıyorlar. Ancak bakanlık yaptığı açıklamalarda bu bilgilerin en üst seviyede korunacağını belirtse de kullanım şartlarında şuan için bilgilerin kimse ile paylaşılmayacağı ve sadece bazı analizler için kullanılacağı yer alsade ilerideki yönetmelik değişiklikleri ile bilgilerin başka mecralara pazarlanması mümkün olabilecektir. Türk Tabipler Birliği e-nabız sistemini bu ve benzer gerekçeler ile mahkemeye taşımış durumda.

Dile getirilen bu itirazları bir kenara bırakırsak amacına uygun olarak kullanıldığında ve verilerin güvenliği en üst düzeyde sağlandığında e-nabız uygulaması sağlık alanında önemli uygulamalardan birisi olmaya aday durumda. Gelecekte giyilebilir sağlık teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte ve cihazlar arası iletişimin hızlanması ile birlikte damarlarımızda dolaşacak küçük çipler hep tansiyon, hem şeker, hem kolestrol gibi ölçümleri otomatik olarak yaparak bu tip sistemlere aktarabilecekler. Bu ölçümlerde risk belirlendiği zaman hasta anında uyarılabilecek, yada bu bilgiler doktoruna iletilerek hastanın durumu daha etkin kontrol edilebilecektir.

E-nabız sistemi ile Sağlık kuruluşlarından alınan sağlık hizmetini ve doktorları notlandırma , acil hallerde doğrudan 112 Acil Servis ile iletişime geçme veya hastane için randevu alma gibi çok sayıda özellik mevcut.

E-Nabız Videoları:

18/10/2015 Tarihi İtibari ile e-nabızdan bazı istatistikler:

Hizmete girdiği günden itibaren 18.10.2015 tarihine kadar 2 milyon 315 bin kişi e-nabız sisteminden yararlanarak profillerini oluşturdu. e-nabız resmi sitesi 31 milyon 28 bin kez görüntülendi.

23 bin 216 kişi organ bağışı talebinde bulundu.

Ölçülen memnuniyet oranı ise yaklaşık %76…