enabizE-nabız Sağlık bakanlığının uygulamaya koyduğu dijital bir sağlık arşivi ve iletişimi sistemidir.  Sağlık sunucuları ve hasta arasındaki veri paylaşımı esasına dayanarak çalışan bu sistemde hastanelere başvuru geçmişinizden  o hastanede sizlere yapılan tahlil-tetkik ve tedavileri görüntüleyebileceğiniz, aynı zamanda ilgili doktoru değerlendirebileceğiniz bir uygulamadır. Hemen belirtelim sizin izniniz olmadan verileri başkalarının görmesi ise mümkün değildir. Yeni bir doktora gideceğiniz zaman bilgilerinize doktorun ulaşmasını isterseniz bu konuda onay vermeniz gerekmektedir. Mobil cihazlar için de apple store ve gogle play store ‘dan indirilebilen e-nabız uygulaması ile internet olan her yerden 7/24 olarak sağlık sisteminize ulaşabilirsiniz.

Şuanda e-nabız sisteminde neler var?

saglık-tesisi-ziyaretSağlık Tesisi Ziyaretlerim Bölümü

Sağlık tesisi ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz. Hangi tarihte hangi hastaneye gidilmişse sistemde bunlar gözükür, aynı zamanda hangi branşlarda muayene olduğunuz ve muayene olduğunuz doktoru değerlendirebileceğiniz kısım burasıdır. Detay gör kısmından işlemleri ve tetkikleri görüntüleyebilir, Bu bilgileri paylaşmak istediğiniz kişi veya doktor ile mail yada sms ile paylaşabilirsiniz. Yada burada yer alan bilgiyi silebilirsiniz.

recetelerimReçetelerim Bölümü

Bu kısımdan mevcut ya da geçmiş reçetelerinizi tarih ve e-reçete numarası ile görüntüleyebilirsiniz.Reçete türü, reçeteyi yazan doktor bilgileri yine bu kısımdadır. Ayrıca size ait ilaç yan etkilerini, ilaç kullanım bilgilerini ve ilaç hatırlatma bölümünü manuel olarak tanımlayarak kullanabilirsiniz.Ayrıca size yazılan reçetenin detaylarını ve reçetede yer alan ilacı görebilir, ilgili ilacın doktorun önerdiği kullanım şeklini buradan görebilirsiniz.

raporlarimRaporlarım Bölümü

Raporlarım kısmından ise mevcut ilaç kullanım raporlarınızı ve diğer rapor bilgilerinizi görüntüler ve detaylarına ulaşabilirsiniz.

hastaliklarimHastalıklarım Bölümü

Tarihleri ile birlikte hangi branşa başvurduğunuz ve muayene sonucunda doktorun size koyduğu tanıya bu bölümden ulaşmanız mümkündür.

tahlillerimTahlillerim Bölümü

Bu kısımda tarihi ile birlikte sizlere yapılan tahlilleri, tahlil sonucunda çıkan değerleri, bu değerlerin referans aralıklarda olup olmadıklarını görebilirsiniz. Ayrıca sonuçları pdf formatında çıktı olarak alabileceğiniz gibi doktorunuzla paylaşabilir, ya da yeniden doktora gittiğinizde bu değerleri doktorunuza sunabilirsiniz.

görüntülerimGörüntülerim Bölümü

Görüntülerim bölümünde ise size yapılan radyolojik tetkikleri (röntgen tomografi vb. ) tarihleri ve isteyen branş ile birlikte görebilirsiniz. Ayrıca görüntüleme sonuçlarınıza aynı zamanda izin verirseniz doktorunuz da ulaşabilir.

kan-bagışıKan Bağışı Bölümü

Eğer daha önceden kan bağışı yaptıysanız bunu e-nabız üzerinden görebileceğiniz kısım burasıdır. Ayrıca bölgenizde ki Kızılay’a ait kan merkezlerini buradan görebilir, adres ve harita bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

ALERJİLERİMAlerjilerim Bölümü

İlaç alerjilerini, diğer alerjilerinizi, tanı olarak size konulmuş alerjileri ve deri-prick testlerini bu kısımdan görüntülemeniz mümkündür. eğer harhangi bir etken yada ilaca alerjiniz varsa bu kısımdan gerekli bilgileri manuel ekleyebilirsiniz.

acil-durum-notlariAcil durum Notlarım

Beklenmedik zamanlarda karşılaşacağınız olası acil vakalar için öncesinden bu alana sizle ilgili bilgileri girebilirsiniz. Acil hallerde , ilgili sağlık tesislerinde ve 112 acil merkezlerinde görünmesini istediğiniz bir bilginiz yada sağlık durumunuz var ise bunu önceden bu kısma girerek belirtirsiniz ve acil hallerinizde size uygulama yapacak personel bu bilgilere ulaşarak gerekli dikkat ve özeni gösterir. Örneğin penisilin alerjiniz var ise bu durumu belirtirseniz size uygulama yapacak acil sağlık personeli bunu dikkate alır.

dökumanDökümanlarım Bölümü

Bu alanda sağlığınız ile ilgili hekiminizin görmesini istediğiniz (anlık çıkan yara, ciltte döküntü vb.) fotoğrafları bu alana yükleyebilirsiniz. Yüklenecek fotoğrafın içeriği tamamen kullanıcının sorumluluğunda olup, yükleyeceğiniz fotoğrafların size yasal sorumluluk doğurmayacağından emin olmalısınız.

Tüm bunlarla birlikte, Organ bağışı için başvurabilir, bağışlayacağınız organlarınızı seçebilirsiniz. Aynı şekilde hastanelerde randevu alabilir, randevu geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz. Paylaşımlar kısmından çocuklarınız ile ilgili bilgilere ve paylaştığınız bilgilere ulaşarak bunları düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda e-nabız sistemine hangi zamanlarda hangi ip ler ile bağlanıldığını  görebilirsiniz.  E-nabız sisteminde şuan itibari ile yukarıda sayılan eylemleri gerçekleştirmeniz mümkün. ilerleyen zamanlarda giyilebilir sağlık teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bu uygulamalar da artacak ve cihazlar arası iletişim teknolojisiyle e-nabız sistemi giyilebilir sağlık teknolojileri ile etkileşimli hale gelecektir. E-devlet sistemi üzerinden de e-nabız uygulamasına kolayca erişim sağlanmaktadır. Şifrenizi kendiniz oluşturabilir yada aile hekiminizden alabilirsiniz. E-nabız sistemini kullanmanız için öncelikle sisteme kaydolmanız gerekmektedir. kayıt işleminden sonra kendi kişisel sayfanızda yukarıda sayılan özellikleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer şifrenizi unuttuysanız e-devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz ya da şifremi unuttum seçeneğini kullanarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.