En önemli besin kaynağı olan anne sütünün ve emzirmenin verimli olması için emzirmeyi düzgün ve doğru bir şekilde yapmak gereklidir. Emzirme konusunda doğru olduğu sanılan yanlışlardan uzak durulmalıdır.  Öncelikli olarak anne emzirme boyunca rahat edeceği şekilde oturmalı bebeğini emzirmelidir. Yatarak emzirme pozisyonlarında en dikkat edilmesi gerekli nokta bebeği emzirirken uyumamaktır.

Oturarak ya da yatar vaziyette, bebeğinize meme vermek için herhangi bir pozisyonu seçebilirsiniz. Bu tamamen sizin ve bebeğinizin emzirmeye uyuncu ve alışkanlığı ile alakalıdır. Tek dikkat edilecek husus seçtiğiniz emzirme pozisyonu;  bebeğiniz ve onun ihtiyaçları için size en iyi emzirme pozisyonunu sağlamalıdır. Bu durum bebeğinizin yaşına, sizin rahatlık durumunuza ve hatta günün saatine bağlı olarak değişebilir. Birçok anne dik bir şekilde oturup bebeğini beşik gibi kucaklarında tutmalarını sağlayan beşik pozisyonunu benimser. Bu pozisyondayken bir elinizle bebeğinizi tutarken diğer elinizle göğsünüzü destekleyebilir ya da hareket ettirebilirsiniz.

prematüre bebek
Hangi pozisyonda emzirmeye karar verirseniz verin, ihtiyacınız olduğunda destek almaktan çekinmeyin. Bebeğinizi destekleyip onun dik durmasını sağlayacak bir emzirme yastığı ya da herhangi bir yastık, boynunuz ve sırtınızdaki gerginliği azaltacaktır. Eğer çok yeni bir anneyseniz ve emzirirken gerçekten zorlanıyorsanız, çevrenizdeki daha tecrübeli annelerden yardım isteyebilirsiniz. Eğer ikiz bebek emziriyorsanız destek amacıyla üretilen özel yastıkları deneyebilirsiniz.

Bebeğinizin ağzıyla memenizi iyice kavraması, rahat bir emzirmenin en önemli kısımlarından biridir. Bu da, doğrudan bebeğinizin iyi bir emme pozisyonunda  olmasıyla yakından alakalıdır. Bebeğiniz, sizinle göbek göbeğe ve çenesi göğsünüze dayanmış olmalıdır. Bebeğinizin başı düzgün bir pozisyonda değilse, bu hem onun rahat emmesini zorlaştırır, hem de göğüslerinizde yaraların oluşmasına neden olabilir.

Ay olarak daha  büyük bebekler meme emerken hareket etme eğilimi gösterirler. Bu hareketlilik genellikle anneye acı vermez. Fakat yeni doğan bebeğinizin, bu büyük bebeklerin dikkatsiz alışkanlığını edinmesine izin vermeyin. İlerisi için bu önemlidir.

Bebeğinizi emzirirken her şeyin rutininde ve kontrolünüzde olduğundan emin olmalısınız. Bebeğinizin dudakları, emme sırasında memenizi tamamen kavramalıdır, bu yüzden emzirirken, onun alt dudağını biraz aşağıya doğru çekerseniz, dilinin memenizin etrafında kıvrıldığını görürsünüz. Ayrıca bebeğiniz aktif bir şekilde meme emerken, onun yutkunduğunu duyabilir ve kulaklarının hareket ettiğini görebilirsiniz.

Bebeğiniz emmeye ara  verdiğinde, meme değiştirmeniz gerektiğinde ya da emzirmeniz bittiğinde yalnızca, parmağınızı nazik bir şekilde bebeğinizin ağzının yan tarafından sokarak, memenizi bırakmasını sağlayın. Bunu yapmazsanız canınız çok acıyabilir. Daha sonra aynı şekilde bebeğinize diğer memenizi sunabilirsiniz.

Bebeğinizi emzirmek belli bir süre sonra daha kolay gelecek ve bu duruma alışacaksınız. Bebeğinizle  aranızdaki bağ emzirme sayesinde daha da kuvvetlenecek ve annelik duygularınızın gelişimi hızlanacaktır.