Sağlık Bakanlığı Bilindiği üzere sağlık beyanı ve endikasyon belirtilerek ürün satışı yapılmasını ve aynı çerçevede bu ürünlerin reklamının yasak olduğunu 663 sayılı kanun hükmündeki kararname ile denetleme altına almıştı. Aynı kanun hükmünde kararnamede bulunan “Sağlık Beyanı ile satışa sunulacak ürünlerin sağlık beyanlarını inceleyerek bu beyanlara izin vermek, izinsiz veya gerçeğe aykırı sağlık beyanı ile yapılan satışları denetlemek,gerektiğinde durdurma, toplama, toplatma ve imha iş ve işlemlerini yapmak veya yaptırmak,izin ve sağlık beyanları yönünden bunların her türlü reklam ve tanıtımlarını denetlemek vea ykırı olanları durdurmak, piyasaya arz edilen ilaç, tıbbi cihaz ve ürünlerin reklam ve tanıtımının usul ve esaslarını belirlemek ve uygulamasını denetlemek” maddesi uyarınca Türk Eczacıları Birliği Tarafından , T.C. Gümrük Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğüne durumu anlatan bir resmi yazı yazılmıştır.

dr anna krem anna-kremYazılan bu yazıda; yukarıda belirtilen hüküm ve yasa kapsamında Kanal 7 Avrupa TV isimli televizyon kanalında Latif Doğan kampanyası olarak pazarlanan Dr Anna Krem isimli ürün için endikasyon belirtilerek tanıtım yapıldığı , ürün hakkında yasak olan sağlık beyanlarında bulunulduğu tespit edilmiş ve Endikasyon göstererek ilaç satışı yapan, halk sağlığını ciddi oranda tehdit eden ve açıkça mevzuata aykırı olan söz konusu ürünün televizyon kanallarındaki faaliyetlerinin ivedilikle durdurulması ve yöneticileri hakkında yasal tedbirlerin alınması isteğinde bulunulmuştur.

T.C. Gümrük Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’ nün cevabı neticesinde 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 63 üncü ve 77/12nci maddeleri uyarınca  “reklam durdurma cezası” verildiği iletilmiştir.

T.C. Gümrük Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’ nün TEB ‘e gönderdiği cevap yazısına ulaşmak için tıklayınız…