Ülkemizde ilaç fiyatları, EURO kuru tartışmaları sürerken dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’ de ise bu tartışmalar farklı bir boyutta ilerliyor. İlaç araştırma firması IMS verilerine göre Çin’de 2014 yılında ilaç tüketimi parasal büyüklüğü 150 milyar dolar civarına ulaştı. Dünyanın üretici gücü Çin son zamandaki ekonomik yavaşlaması ve resesyon tehlikesi ile harcamaları kısma yoluna gitmekte. Harcama kısılması kelimesinden her ülkede olduğu gibi ön sıralarda gelen ilaç harcamaları bu ülkede de farklılık arz etmiyor.

ilac-fiyatÇin’ de yaşanan devalüasyon sonrasında bu ülkede faaliyette bulunan ilaç firmaları, ilaç fiyatlarının düşürülmesine dönük baskı altındalar. Haziran 2015 ayında ilaçta tavan fiyat uygulamasının iptal edilecek olması da bu durumu değiştirmiyor. Yaklaşık 1 Milyar kişinin yaşadığı Çin’ de önemli harcama kalemlerinden birisi olan ilaç harcamalarını düşürmek için 2014 yılından bu yana Çin’ deki yerel hükumetler merkezi yönetimden ayrı olarak yeni bir ihale yöntemi devreye aldılar. Çin’ de yabancı ilaç şirketleri bu uygulama öncesinde ayrı bir sınıfta yüksek kaliteli ilaç üreticileri grubunda bulunmaktaydı ve kendi aralarında rekabet etmekteydiler. Ancak son ihale yöntemi değişikliği ile birlikte  Çinli olmayan diğer yabancı  ilaç şirketleri artık buna göre imtiyaz sahibi olamayacaklar ve düşük fiyatlı jenerik ilaç üreten ilaç üreticileri ile aynı ihalelere katılacaklar. Böylece artık tüm firmalar ilaç fiyatlarını jenerik üreticilerin belirlediği fiyatlarla yarışarak belirleyecek böylelikle ilaçtaki harcamalar kısılmış olacak. Buradan çıkan sonuçta ise yabancı ilaç şirketleri artık Çin pazarında jenerik ilaç üreticisi konumunda bulunan Çin’li yerel ilaç firmaları ile fiyat rekabetine girmek zorunda kalacaklar. Bu durum sonuç olarak yabancı ilaç şirketlerinin ilaç fiyatının çok düştüğü eyaletlerde pazardan çekilmesi sonucunu doğuracağı gibi jeneriği henüz üretilmeyen ilaçlar için bulunmama gibi bir sorunu beraberinde getirecek. Bazı yabancı ilaç üreticileri ise uygulamayı rekabeti aksatacağı gerekcesiyle uluslararası yargıya taşımaya hazırlanırken uygulamanın başladığı ilk aylarda bazı eyaletlerde ilaç ihalesine yabancı firmaların katılım oranı 3 te 2 oranında azaldı. ilaç fiyatlarının aşırı düştüğü bazı bölge ve eyaletlerde ise yabancı ilaç firmaları ilaç alım ihalelerine hiç girmediler.

Sektör uzmanlarına göre, düşen ilaç fiyatları ve Çin’in yavaşlayan ekonomisi, patent süresi dolmuş ilaçları bu pazarda satan yabancı şirketlerin satışlarına ve bilançolarına darbe vuruyor.