Çevreci Eczacılar kooperatifi olarak bilinen ve ülke genelinde yaklaşık 750 civarında üyesi buluna ÇEKOOP atık ilaçları çevreye zarar vermeden toplayarak yaklaşık olarak 250 ton ilacı topladı. İzmir Buca belediyesi ve EDAK desteği ile birlikte gerçekleştirilen projede başta batı bölgeler olmak üzere Ülke genelinden toplam 250 ton atık ilaç ilaç imhası alanında lisanslı şirketlere teslim edilerek imha edildi.

ÇEKOOP’ a üye eczacılar eczanelerinde oluşturdukları atık ilaç toplama kutuları ile atık ilaçları piyasadan toplayarak Edak ecza deposu öncülüğünde eczanelerden toplanarak Buca belediyesine ait toplama merkezinde biriktirildi ve buradan da lisanslı ilaç imha şirketlerine teslim edilerek atık ilaçlar imha edildi. Atık ilaçlar halen üye eczacıların eczanelerinde bulunan atık ilaç toplama kutularında toplanarak imha sürecine dahil ediliyor. Böylece çevrenin kimyasal olarak kirlenmesine en azından ilaç atıkları tarafından bir nebze de olsa kirletilmemesine katkıda bulunuluyor.

atik-ilaçAncak burada başka bir konu daha var. Acaba bu toplanan ilaçlar gerçekten atık ilaç mı, yada bu kadar çok ilaç atığının var olmasında asıl neden ne? Bu soruyu vatandaşların, eczacıların ve doktorların kendilerine sormasında ayrıca ülke ekonomisi açısından fayda bulunmaktadır…