Bir bebek, erişkin normal bir insandan farklı bir bünyeye sahiptir. Özellikle fizyolojisi ve metebolizması gelişme üzerine inşa edilmiştir. Büyük ve olgun bireylerin metabolizmaları ise daha durağandır.  Bebekler minyatür birer insan değillerdir. Bu nedenler bebeklerin beslenme saatleri, beslenme şekilleri normal bir insandan farklıdır. Bebek emziren annenin kendisine özellikle belli saatler veya zaman aralıkları belirleyerek bebeği emzirmesi yapılan en büyük yanlışlardandır. Mesela anne her yarım saatte, veya her saat başı bebeğimi emzireyim gibi bir düşüncede olmamalıdır. Özellikle yeni doğan bebekleri mümkünse ilk yarım saat veya bir saat içerisinde emzirmeye başlamak gereklidir. Yeni doğan bebeklerde özellikle ağız sütü denilen ilk süt son derece önemlidir ve bebeğin ilk aşısıdır. Bunu takiben bebek her istediğinde emzirmek ve gece emzirmelerine ayrıca önem göstermek gereklidir. Kısaca bebek mümkün olan her an emzirilmelidir. Bu durum hem bebek için, hemde süt salınımını artırmaya yardımcı olarak anne için önemlidir.

Yeni doğan bebekler, doğumdan itibaren her istediğinde anne tarafından emzirilmelidir. Özellikle doğumu takip eden ilk aylarda bebek uykudan uyanınca uyku ile birlikte sindirim hızlanacağından midesi boş olur, bebek acıkır ve emzirilmesi gerekir. İlk haftalar emzirme 15-20 dakika, yarım saat gibi çok aralıklarla olabilir. Ancak 5-6. aylardan sonra özellikle ek besinlere geçilmesi ile birlikte emzirme aralığı artar. Bebeğin her meme emmesinden sonra memede üretilen süt miktarı artacağından ve bir emmede bebek daha fazla süt emeceğinden, zamanla beslenme aralıkları uzayacaktır. Gün içinde veya bebekten bebeğe süt verme sıklığı ve süreleri değişebilmekle birlikte 3-4 aylık bir bebek için ortalama 1-4 saattir.Ancak bilinmesi gerekli bir nokta; Bebek her istediğinde emzirilmeli ve memelerin düzenli olarak boşaltılması sağlanmalıdır. Bebek memeyi tam olarak boşaltmasa bile anne tarafından her emzirmeden sonra meme boşaltılmalı ve süt birikmesine izin verilmemelidir.

emzirme sıklıgı

Bebeğin acıktığı nasıl anlaşılır: Bebekte atiklik, kol ve bacaklarını, ayaklarını oynatma, başını döndürme, elini ağzına götürme, el ve parmak emme, memeyi arama, dudak şapırdatma, emme hareketi yapma, hızlı nefes alarak ses çıkarmanın artması acıkma belirtilerindendir. Ağlama yine en önemli acıkma refleksidir. Bu belirtiler görüldüğünde bebekler hemen emzirilmelidir. Ağlama, diğer belirtilere göre kısmen daha geç görülen bir acıkma belirtisi olduğundan bebeğin ağlaması beklenmeden emzirilme işlemi başlamalıdır..

Emzirme süresi, anne veya bebeği ilgilendiren bir durumdur. Tıbbi neden yoksa herhangi bir süre sınırlaması önerilmez. Eğer emzirmenin süresi sınırlandırılırsa emzirme sorunları oluşabilir. Anneden bebeğe emme ile süt aktarımı ile ilgili durumlar her anne ve bebek için farklı olduğundan, emzirme süresi de her anne ve bebek için farklılık gösterir. Doğumdan sonra ilk günlerde bebeğin çene ve ağız kasları yeterince gelişmediği için daha uzun sürede memeyi boşaltır, emme zamanı daha uzun sürer. Bu durumlarda azar azar ve sık aralıklarla emzirmek gerekir. İlerleyen haftalarda bebek memeyi daha hızlı emeceğinden emzirme süresi kısalmaktadır.

Özellikle bebeğin ilk doğduğu zamanlar emme alışkanlığını kazanmaması, emme refleksine sahip olmaması sizi emzirme konusunda isteksizliğe itmemelidir. Sabırla emzirmeyi devam ettirmeniz önemlidir. Yeni doğan bebeklerin mide hacimleri kısmen küçük olduğu için doyma süreleri daha kısa olabilmektedir. Ancak bebeğin gelişmeye başlaması ve emme reflekslerinin oluşması ile bu süreler optimum bir seviyeye oturacaktır.

Normal bir emzirme süresi; ortalama 20-30 dakika yada her bir meme için yaklaşık 10-15 dk olması ideal kabul edilir. Her anneye ve bebeğine spesifik bir besleme süresi belirlemek uygun değildir. Annelere emzirmeye ne zaman son vereceğini öğretmek daha iyidir. Bebeğin emme-yutması yavaşlamışsa, memeler yumuşamışsa, bebek rahat görülüyorsa, uykuya daldıysa ve meme başını kendiliğinden bıraktıysa, bebek memeyle oynamaya başlamışsa emzirmeye son verilebilir. Özellikle gece emzirmeleri çok önemlidir. Gündüz yapılan emzirme periyodları gece de uygulanmalıdır. Sonuç olarak bebek istedikçe emzirilmelidir.

Anne tarafında herhangi olumsuz bir durum, tıbbi bir problem veya emzirmeyi kesecek bir neden yok ise ; İlk 6 ay anne sütünü kesin olarak bebeğinize vermeniz önerilmekle birlikte bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirebilirsiniz. Ek gıdalara başlamanız anne sütünü kesmeniz için bir neden değildir. Sütünüz geldiği sürece ek gıdalara dahi başlasanız bebeğinizi emzirmeye devam edin. Emzirme teknikleri ve pozisyonlarına, anne sütünün miktarını etkileyen faktörlere dikkat etmeniz bebeğinizi sağlıklı emzirmeniz için ayrıca önemli etkenlerdir.