Hamilelik, doğum ve emzirme dönemleri anne bedeninin hormonal yönden farklılaştığı ve bu farklılaşan ve kan düzeyi değişen hormonların kontrol ettiği dönemlerdir. Değişen bu hormon seviyeleri annenin günlük yaşantısının değişmesinin ve normal fizyolojik durumunda görülen farklılaşmaların temel nedenidir.

Halk arasında anne sütü emziren bir annenin hamilelikten doğal olarak korunuyor olması veya olmaması yönünde yanlış bilinen noktalar vardır. Bu konuyu açıklamadan öce hamilelik sürecinde anne bünyesinde oluşan değişikliklere kısaca göz atalım. Hamilelik ve hamilelik sonrasında anne bünyesinin fizyolojik olarak değiştiğini belirtmiştirk. Doğumla birlikte lohusalık ve emzirme dönemlerinde bu hormonal farklılıklar kısmen devam etmekle birlikte zamanla hamilelik öncesi döneme geri dönüş  eğilimindedir.

Ayrıca doğum yapmış bir annenin bünyesinin tekrar yeni bir doğuma hazırlanması ve kendini toparlaması için belli bir zamana ihtiyacı vardır. Bu zaman kimi annelerde doğumdan sonraki 1-2 yıllık süreci kapsar. Çünkü anne gebelik süresi boyunca bir takım farklılıklara uğramıştır ve bu durumun eskiye dönmesi ayrıca zaman gerektiren bir olaydır.

Emziren anneler bebeğin ilk doğumundan itibaren süt üreten hormonların etkisi ile yumurtlama faaliyetinde bulunmazlar. Yani gebelik ve gebelik sonlanmasını takip eden belli bir süre boyunca annede yumurta üretimi gerçekleşmez. Hamilelik sonrası ortaya çıkan hormonal yapı, anne beynini uyararak yumurtlamayı ve adet görmeyi belli bir süre engeller. Ne kadar süre ile annede yumurtlama faaliyeti ve adet görme olmayacağı anneden anneye ve durumdan duruma değişen bir faktördür. Bazı zamanlar doğum yapmayan annelerin göğüslerinden süt gelmektedir ve bu kadınlarda da adet görme gerçekleşmez. Bu mekanizmalar tam olarak çözülememiş olmakla beraber bebek için koruyucu bir dönem oluşturmakta ve belli bir süre hamile kalmayı engellemektedir. Kısaca emziriyor olmak emziren anne için belli bir süre yumurta üretmemek ve adet görmemek, dolayısıyla hamile kalamamak anlamına gelir.hamilelik,doğum kontrolü

Emzirmenin ne kadar süre ile anneyi yeni bir hamilelikten koruyacağı ve adet görmeyi engelleyeceği zaman olarak belli değildir. Ancak emzirme döneminde rutin emzirmesine devam eden annelerin süt üretim hormonlarının aktif çalışması ile birlikte yaklaşık 4-6 ay adet göremeyecekleri ve yumurtlama işleminin olmayacağı bir döneme girilmiştir. Bu durum belirttiğimiz gibi anneden anneye değişir. Ancak bebekler anne sütü yanında ek gıdaya da başladıklarında, emzirme azaldığında bu hamilelikten koruyucu etki sona ermeye başlar. Ancak Bazı annelerde doğuma müteakiben 1-2 ay arasında da yumurtlama başlayabileceğinden emzirmenin tam olarak bir doğum kontrolü yöntemi olduğunu söylemek imkansız gibidir.

Sonuç olarak emzirme ve emzirme sıklığı- miktarı = süt üreten hormonların aktifliği = adet görememek

Emzirme azalması = süt üreten hormonların azalması = adet görme ve gebelikten koruyucu etkinin bitmesi

Yine Sonuç olarak adet görmeye başlamanız, emziriyor olsanız bile artık bir hamilelik olabileceği anlamına gelir… Emzirme belirttiğimiz zaman ve şartlar haricinde tam olarak bir doğum kontrol yöntemi değildir.