9 ay boyunca beklenen bebeğinizin doğması sizi olduğu kadar yakın çevrenizi ve akrabalarınızı, tanıdıklarınızı sevince boğar. Özellikle yakın çevreniz tecrübelerini sizlere aktarmak isterler. Burada önemli olan tecrübelerin bilimsel yöntemlerle bir potada eritilerek doğru olanları alarak yanlışları önlemektir. Bir çok eski alışkanlık ve yöntemlerin günümüzde zararlı veya gereksiz olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Tabi ki doğru olan yöntemlerde vardır. Önemli olan sizi en doğruya götürecek bilimsel yöntemleri kullanmaktır. Bebek annesine çok düşkün olur diye memeden erken kesmek halk arasında yapılan yanlışlara bir örnektir.

anne sutu

Emzirmeden önce meme başının karbonatlı su, sabunlu su veya çeşitli kremler ile temizlenmesi veya yumuşatılmaya çalışılması, meme başı çatlaklarına ve bebeğin memeyi emmesinde çeşitli zorluklara neden olabilir. Emziren bir anne için en iyi meme bakımı   anne sütü ve bebeğin düzenli emmesi ile olur.

Emzirme ortamının aşırı kalabalık veya gürültü olması, aile içi sorunlar, aşırı sıcak-soğuk olması, giyilen giysiler, annenin fiziksel durumunu korumak için yaptığı uygulamalar bebeğin süt emmesini olumsuz etkileyebilir. Bebeğe eldiven giydirilmesi bebeğin parmaklarını emmesini engelleyerek huzursuzluğuna neden olabilir. Emme refleksi gelişmesi için bebeğin parmağını emmesi önemlidir. Bebeğin doymadığı düşünülerek biberon kullanılması, susadığı düşünülerek su verilmesi, ek besin verilmesi, emziğin şekerli sıvılara ve bala-reçele batırılması, bebeğe şekerli bitki çayları verilmesi memeye isteksizlik ve emmeden soğumaya neden olabilir.

Bunlar haricinde hem bebek hem de anne yatarken yapılan emzirme başka bir yanlıştır. Böyle durumlarda annenin uyuyarak bebeğin boğulması, bebeğin kulağına süt kaçması yaşanan olumsuzluklardandır.

Yine toplumda şekerli ve tatlı besinlerin anne sütünü artırdığı şeklinde bir inanış vardır. Bu inanışta bilimsel olarak yanlış bir inanıştır.

Emzirmenin anneyi hamilelikten kesin olarak koruyacağı inancı yine halk arasında bilinen yanlışlardandır. Emzirmek gebelikten korunma yöntemi değildir. Belli bir süre koruduğu doğrudur ancak herhangi kesin bir süre vermek imkansızdır.

Yeni doğan sarılığında anne sütü ile emzirmemek ve bebeğe mama ve su vermek gibi bir yanlış bilgi daha vardır. Nadiren bazı bebeklerde görülen yeni doğan sarılığının bebekten atılmasına anne sütü emzirmek çok daha faydalıdır.

Emzirmek için beklemekte yapılan hatalardan birisidir. Bebek doğduktan yarım saat sonra mümkünse emzirme başlamalıdır. Bebek istedikçe emzirme işlemi devam etmelidir.

Emzirme döneminde sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları kullanılabilir. Östrojenle kombine doğum kontrol hapları anne sütünü üreten hotmonları etkileyeceği için süt oluşumunu azaltabilir.

Uyuyan bebeğin emzirilmek için uyandırılmayacağıda yine yanlış bilinen bilgilerdendir. Bebek mümkün olduğunca sık aralıklarla emzirilmelidir. Özellikle gece emzirmeleri bebek için çok önemlidir.

Bazı annelerin sütlerinin bebeklere yaramayacağı en çok bilinen yanlışlardandır. Her annenin sütü kendi yavrusu için özeldir.

Süt miktarının meme yapısı ve şekli ile alakalı olduğu yanlışına da sıklıkla rastlanır. Annenin süt miktarı hiçbir şekilde memenin böyüklüğü, küçüklüğü, şekli ile alakalı değildir.

Bebek ağlıyor demek ki doymadı, su verelim, şekerli birşeyler verelim gibi bilgiler tamamen yanlıştır.

Bebek uzun süre emmez ise memedeki süt ekşir. Tamamen gerçekten uzak bir bilgidir. Anne göğüsündeki süt her sefer tazedir.

Daha artılabilecek olumsuz durumlar yerine gerçek bilgiyi gerçek sağlık profesyonellerinden (doktor, ebe vb. ) öğrenerek hurafelerden uzak bir şekilde bebeğinizi beslemeniz en mantıklı yöntem olacaktır.