Bebek emzirmeyi bebeği beslemek dışında anne-bebek bağını kuvvetlendiren bir bağ olarak görmek hem yeni doğum yapmış annenin emzirme sürecine adaptasyonunu hızlandıracak, hem de bebeğin beslenmesine ve memeyi alırken kolay almasına katkı sağlayacaktır.  Bir bebeğin ilk sosyalleşme aktivitesi anne sütü emmektir. Ayrıca emzirmek annelik hormonları ve duygusun, annelik içgüdüsünün  gelişimi açısından son derece önemlidir. Bebek emzirmek önemli ve aksatılmaması gerekli bir işlem olduğundan tüm annelerin emzirme konusundaki dikkat edilmesi gerekenleri bilmelidir. Daha iyi bir beslenme, sağlıklı bir anne-bebek ve sorunsuz bir emzirme dönemi için aşağıdaki maddelere uymaya özen gösteriniz…

Öncelikli olarak emzirme herhangi bir olumsuzluk bulunmadığı, tıbbi zorunluklar  dışında,   doğumdan yaklaşık yarım saat sonra başlamalı ve bebek her ihtiyaç hissettiğinde yada anne her müsait olduğunda bebeği emzirmelidir. Emzirme için belli saat periyotları ve zaman aralıkları belirlemek mantıklı bir yaklaşım değildir. Örneğin bazı anneler bebeklerini her yarım saatte bir, veya her saat başı emzirme gibi yanlış bir yola girerler. Önemli olan mümkün olduğunca her an emziriyor olmaktır. Özellikle gece emzirmeleri hem anne hem de bebek için son derece önemlidir.

Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

  • Anne sütü memeden çıkarken steril ve mikropsuz bir besim maddesidir. Ancak bebeğin midesine gidinceye kadar bu durumun korunması için hijyen ve temizlik çok önemlidir. Anne emzirmeden önce ellerini güzelce yıkayıp kurulamalıdır. Emzirme sonrası memenin temizlenmesine gerek yoktur.
  • Anne öncelikle emzirme pozisyonunu bilmeli ve ham kendisi hemde bebek için en rahat pozisyonda emzirmeye başlamalıdır.
  • Anne emzirme sırasında bebeğini tutarken, bebeğin başı ve vücudu çizgisel hat üzerinde bulundurulmalı, yüzü memeye doğru, burnu da meme ucunun tam karşısında olmalıdır. Anne ile bebeğin vücudu çok yakın olmalı, bebek sadece baş ve omuzdan değil, kalçasından da desteklenmelidir. Ayrıca anne ile bebeğin duygusal bir temasta da olması önemlidir.
  • Bebeğin burun tıkanıklığı kusma durumu kontrol edilmelidir. Bu durum süt emmeyi olumsuz etkiler
  • Gece emzirmelerinde de aynı pozisyonda emzirme yapılmalı ve annenin uyumamaya dikkat etmesi önemlidir. Annenin uyuması bebeğin boğulması ile sonuçlanabilir.
  • Bebeğin altının temiz olması huzurlu bir emzirme için önemlidir.
  • Emzirmeden sonra bebek dik pozisyonda  anne omzuna  yatırılmalı ve sırtına hafif masaj yapılarak gazı çıkartılmalıdır. Bir defa gazı çıkınca  bu olaya yine devam edilmelidir  Gaz iyice çıktıktan sonra yatağa yatırılırken de masaj yapılmalı, bebek  sağ yanına veya yüzün koyun yatırılmalıdır.
  • Emzirme sırasında her iki memenin boşaltılması hem annenin rahatlaması, süt ateşi oluşmaması ve tekrar taze anne sütü oluşturulması için önemlidir.
  • Emziren anneler kullandıkları ilaçlara ve emzirmenin hangi durumlarda kesileceğine dikkat etmelidirler. Doktora gittiklerinde emziren bir anne olduklarını ilaç tedavisi öncesi doktora belirtmelidirler.

Emzirme esnasında gerekmedikçe pozisyon değiştirilmemeli, bebek memeye doğru ittirilmemelidir.

Emzirmeyi zorlaştıran ( meme çatlakları, yaralar) nedenler için önlemler alınmalıdır.

Emzirmeye başlarken en son emzirme yapılan memeden değil, diğerinden başlanmalıdır.

Emzirme işlemi sakin, stresten uzak bir mekanda olmalıdır.

Gece emzirmeleri bebek her uyandığında yapılmalıdır.

Emziren anneler kendi sağlıklarına ve beslenmelerine dikkat etmeli, anne sütünün kalitesini ve miktarını azaltan zararlılardan, stres ve sıkıntıdan uzak durmalıdır.

Memeyi bebeğinizin ağzından çekerken vakumlamasını önlemek için, serçe parmağınızı bebeğin ağzının kenarına sokun ve daha sonra memeyi ağzından çekin.

 

Emziren Annelerin Unutmaması Gerekenler;

Bebek emziren bir anne günde en az 2 bardak süt içmeli; yoğurt, kaymak, peynir gibi süt ürünleri ile beslenmeye dikkat etmelidir.
Besin ve enerji gereksinimini karşılamak için her öğünde kuru baklagil,tahıl, kırmızı et, beyaz et, balık, yumurta gibi yiyecekler yemelidir.
Yeterli düzeyde meyve ve sebze tüketimine ayrıca özen gösterilmelidir.
Doktorunun da önerisiyle vitamin, mineral içeren takviyeler alınabilir.Ancak bebeğin de vitamin kullanıyor olmasına dikkat edilmelidir.