Anne Sütü ve Önemi…


Nihayet zorlu bir gebelik sürecinin sonuna geldiniz. Sizin ve sevdiklerinizin ve ayrıca babanın iple çektiği gün geldi ve doğum gerçekleşti. Dünyanın en mutlu insanı artık sizsiniz. Anne ve baba olma duygusu ve hazzı bir anda bütün sıkıntılarınızı ve hamilelik sürecinde karşılaştığınız olumsuzlukları size unutturdu. Artık sorumlulukların başladığı zamana adımınızı attınız. Tabi ki bunların bilincindesiniz ancak hatırlatılması gereken bazı küçük fakat önemli adımlara hep birlikte bakalım.

Anne Sütü:  Yeni doğan bir bebeğin beslenmesi için gerekli olan bütün bileşenleri bünyesinde barındıran, sindirimi kolay, taze, besleyici, doyurucu, aynı zamanda doğal bir besin olan anne sütünün ne kadar gerekli olduğunun farkında mısınız? Anne sütü mucizevi bir besin olarak yeni doğan bir bebeğin en temel besin maddesidir.

Anne sütü; yapısı itibari ile mükemmel ve en doğal besin maddesidir. Bir çok araştırma anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklık sistemi, gaz sancısı, vb. durumlardan en az etkilendiğini göstermektedir. Premetüre bebekler için yine en sağlam besin kaynağı anne sütüdür. Çünkü prematüre doğan bebeklerde bebeğin o anki ihtiyacına cevap verecek bileşenler yine anne sütünde mevcuttur.Anne sütü içeriği hep sabit olan bir besin değildir. Yeni doğum yapmış bir annenin ilk gelen sütünün kimyasal yapısı ile 3-4 ay sonraki anne sütünün yapısı farklıdır. Hatta emzirmenin başında gelen süt ile emzirmenin sonuna doğru gelen sütün yapısı bile farklıdır. Emzirmenin sonunda gelen süt kısmen daha yağlıdır ve doygunluk hissi verir. Kısaca anne sütü bebeğin gereksinimlerine göre kendi yapısını yenileyen canlı bir besin maddesidir diyebiliriz. Anne sütünün tüm bunlar haricinde hem anne, hem de bebek için yararlarını özetleyecek olursak;

anne-sutu-bebek-sagliginda-mucizelere-imza-atiyor-1540121

  • Anne sütü  taze ve doğaldır.
  • Anne sütü: Anne ve bebek sağlığını korur.
  • Anne sütü: Dengeli ve yeterli bir beslenme sağlar.
  • Anne sütü: Bebeğin bağışıklık sisteminin oluşmasında rol oynar
  • Anne Sütü: ekonomiktir.
  • Anne Sütü: Sindirimi kolaydır.
  • Ani bebek ölümleri anne sütü kullanan bebeklerde daha az gözlemlenmiştir.
  • Anneden İlk gelen ve  “ağız sütü” olarak bilinen süt, bebeğin ilk aşısıdır.
  • İshal,kansızlık,ileride ortaya çıkabilecek birçok hastalık, zeka gelişiminde anne sütünün oynadığı rol önemlidir. Ayrıca anne sütü doğal bir sakinleştiricidir. Bebeğinizin uyumasında yardımcı olur.

anne-sütü (1)

Anne sütünü kısaca ve anlaşılır bir şekilde özetlemeye çalıştık. Umarız sizler için yararlı olmuştur. Size ve bebeğinize sağlıklı, mutlu günler dileriz…

 Kaynak: www.bebekmamasi.gen.tr   www.sanaleczanemiz.com.tr