Anne sütü yapısı itibari ile bebek için özeldir. Her memeli canlının sütünün kendi yavrusu için özel olması, o yavrunun beslenmesi ve bunun yanında tamamlayıcı özellikleri nedeni ile çok önemlidir. Anne sütünün bebek için beslenme haricindeki faydalarını Bebeğin sağlığı, bağışıklık sistemi ve fiziksel gelişimi yönünden ele alabiliriz.

annesutu

Anne sütünün bebek için saymakla bitmeyecek önemlerini anlaşılır bir şekilde olması için madde madde ele alalım.

 • Anne sütünün içerisindeki enzimler bebek sindirim sistemini destekler ve böylelikle bebekte oluşabilecek kolik,gaz sancısı, gibi istenmeyen etkileri önler ve bebek sindirim sistemini yormaz. Bebeklerin sindirim sistemleri doğumla birlikte tam olarak gelişmiş bir yapıda değildir. Özellikle ilk süt denilen kolostrum, bebeğin bağırsak fonksiyonlarının oluşumunda önemli rol oynar. Anne sütü ishal ve gaz sancısı yapmaz.
 • Anne sütü her zaman hazır, taze ve kullanılmaya hazırdır. Steril bir besindir yapısında mikrop bulundurmaz. Bunun yanında mama hazırlama, ısıtma gibi zahmetlere anne sütü ile beslenme boyunca katlanmazsınız.
 • Anne sütü pratiktir. Hazırlama, koruma, taşıma gibi sorunları  yoktur. Beslemek için bardak,biberon gibi gereksinimleri yoktur.
 • Anne sütü ucuz ve ekonomiktir. Ayrıca bebek için en ideal beslenme kaynağıdır. Her memeli canlının sütü kendi yavrusunun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dizayn edilmiştir. Emzirmenin olanaksız olduğu durumlarda kullanılan mamalar aile bütçesine ilave bir yük getirir. Oysa anne sütü için böyle bir şey söz konusu değildir. Annenin yeterli miktarda günlük beslenmesi kafidir.
 • Erken doğan prematüre  bebeklerin annelerinin sütleri içerik itibari ile zamanında doğan bebeklerin annelerinin sütlerinden farklı ve tam ihtiyaca cevap verir haldedir. Yani prematür bebeklerin annelerinin sütlerinin yapısı tamda bebeğin ihtiyaç duyduğu şekildedir.
 • Anne sütünün sıcaklığı bebek için ideal seviyededir. Mama hazırlamadaki ısıtma işlemleri vb. prosedürler anne sütünde bulunmaz.
 • Anne sütü emmek bebeklerin ağız ve çene kaslarını güçlendirir, diş ve çene yapısı gelişimini destekler, diş çürüklerine karşı bebeği korur. Ayrıca bebeğin emme refleksi bebeğin kendi besin maddesinin üretilmesi için anne beynine gönderdiği bir sinyaldir.
 • İçeriğindeki doğal endorfinler sayesinde bebek için doğal bir ağrı kesicidir. (Endorfin: insan vücudunda üretilen doğal ağrı kesici maddeler… Kimyasal yapıları morfine benzer bu ne denle endorfin olarak bilinirler.)
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerin ileride mama veya biberonla beslenen bebeklere nazaran obeziteye yakalanma riski düşüktür. Yapılan araştırmalar anne sütünün çocukluk ve erişkinlik dönemlerinde gözlenen ve çağın hastalıkları arasında kabul edilen obeziteye yakalanma ihtimalini düşürdüğünü göstermiştir.
 • Anne sütü yapısı itibari ile güvenilirdir. Yapay maddeler, koruyucu maddeler, ineklerin süt vermesini artıkmak için ineklere verilen hormonlar anne sütünde bulunmaz.. Bu nedenle anne sütü taze olarak üretilen ve mümkünse taze olarak bebeğe verilmesi gereken en organik besindir.
 • Anne sütü alan bebeklerin doğumu takip eden ilk 3 yıldaki ani ölüm riskleri çok düşüktür. Ayrıca anne sütü kullanan bebeklerin çocukluk şeker hastalığı olarak bilinen TIP I Diyabete yakalanma ihtimalleri daha azdır.

breastfeeding

Anne sütü alan bebeklerin; orta kulak iltihabı,astım riski, kız çocukların ileride meme kanserine yakalanma riski, tip 1 Diyabete yakalanma riski, Crohn adı verilen bağırsak hastalığına yakalanma riski, idrar yolu enfeksiyonu , multipl skleroz hastalığına yakalanma riski, kasık fıtıklarına yakalanma riski,egzema ve sistemik alerji riskleri, ülseratif kolit, gençlik çağında gözlenen romatoid artit, Hodgkin lenfoma olguları, alt ve üst solunum yolu hastalıkları, göz enfeksiyonları, menenjit,refrü, nekrotizan enterokolit, daha sayamayacağımız bir çok hastalıklara karşı korunması  ve yakalanma riskinin az olması çok büyük bir kazanımdır.

 • Anne sütü ile beslenen bebeklerin beyin gelişimleri zeka ve IQ seviyelerinin olumlu yönde etkilendiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.
 • Pişik ve benzeri cilt sorunlarını azaltır. Özellikle yeni doğan bebeklerin en büyük sorunlarından olan pişik anne sütü kullanan bebeklerde daha hafifi seyretmektedir.
 • Anne sütü bebeğin aşılara karşı cevabını olumlu yönde artırarak aşıların etkinliklerini yükseltir. Bebeğin ilk aşısı doğumla birlikte salgılanan ağız sütü adı verilen anne sütüdür.
 • Anne sütü doğal bir sakinleştiricidir. Bebeklerin uykuya dalmalarını kolaylaştırır. Özellikle gece emzirmelerinde salınan süt içeriği itibari ile bebeklerin uyumalarını kolaylaştırıcı etki gösterir.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerin sosyal , bilinçsel  ve algısal gelişimleri olumlu yöndedir. Anne sütü emmek bebeğin anneye olan bağlılığını duygusal yönden artırır.

Anne sütünün bebek boşaltım sistemindeki olumlu etkilerinin birisi mekonyum un (mekonyum: bebeğin ilk dışkısı) daha kolay çıkarılmasına yardımcı olur. Nispeten kıvamlı ve yapışkan olan ilk dışkı, annenin ilk sütü olan ve doğumdan itibaren 5 gün salgılanan kolostrumun bebeğin sindirim sistemi üzerindeki etkileri sayesinde kakanın daha kolay yapılmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte bebeklerde görülen doğum sarılığı eğer var ise bunun vücuttan daha kolay atılması sağlanır.