Anne Sütü Emen Bebeğe Su Verilir mi?

Bilindiği üzere su; tüm canlı organizmaların yaşam kaynağıdır. Normal erişkin bir insanın vücudunun yaklaşık %80 i su dan oluşmaktadır. Hal böyle iken anne sütü emen bebekler için neden su kullanılmamakta ve doktorlar tarafından önerilmemektedir?  Yazımızda bu konuyu gerekçeleri ile birlikte açıklamaya çalışalım.

Yapılan bilimsel çalışmalar çok sıcak iklimlerde bile anne sütü ile beslenen bebeklerin extradan su almalarını gerektiren bir durum olmadığını ortaya koymuştur. Anne sütü yapısı itibari ile yaklaşık % 82 si sudur.  Yani doğan ve sadece anne sütü ile yeterli derecede beslenen bir bebeğin su ihtiyacı bulunmaz. anne sütü 3-6 ay kadar aynı zamanda bebeğin su ihtiyacını karşılar.

Halk arasında özellikle büyüklerimiz emzirmeden sonra bebeğin ağzında pamukçuk olmaması için 1-2 çay kaşığı su verilmesini önerirler. Bu durum tamamen herhangi bir bilimsel açıklama ile bağdaşmaz. Anne sütü ile beslenen bebeklerin bağırsak floraları henüz hassas olduğundan dışarıdan verilen sular kaynatılmış soğutulmuş olsalar bile bebekte ishal yapma olasılıkları bulunmaktadır.

Anne sütü yapısı itibari ile bir bebeğin özellikle ilk 6 ay tüm ihtiyaçlarını karşılayacak içeriğe sahiptir. Anne sütü bileşimi itibari ile içeriğinin yaklaşık %80-85 civarı sudur. Yeterli ve düzgün emme alışkanlığına sahip bir bebek için anne sütü yanında ekstra su verilmesine gerek yoktur. Eğer bebeğiniz dışarıdan verdiğiniz suyu önemsemekte ve içmekte ise anne sütünün yeterli olmadığı  düşünülebilir. Eğer bebeğiniz günlük 3-4 kez bezini ağırlaştırarak kirletmekte ise anne sütü ve su ihtiyacı olmadığını söyleyebiliriz.

Tam ve yeterli anne sütü alan bir bebeğin dışarıdan suya ihtiyacını olmadığını söyledik. Fakat bu durum kesinlikle su verilmemeli gibi bir sonuca sizi götürmesin. Bazı istisna durumlar ve sebepleri bunun dışında tutabiliriz. Eğer emzirme mümkün değilse, bebek ve annede tıbbi durumlar var ise bebeğe dışarıdan su verilebilir.

Anne sütü ile beslenen bebeklere su verilmemesinin en temel nedeni herhangi bir mikrobik olay veya suyun yararsız olması değildir. Bebeğin  zaten küçük olan midesini su ile doldurması yerine daha yararlı olan anne sütü ile doldurma esasına dayanır.

bebek ve su

Eğer bebek hastaysa, farklı özel durumlara sahipse, ek gıda kullanıyorsa,anne sütü yetersiz ise, annenin emzirmemesi gereken durumlar var ise tabi ki bu eksikliği dışarıdan su vererek gidermek önemlidir. Burada ayırıcı çizgi; Anne sütü içen bebeğe su verilmez inanışı değil, Anne sütü ile su alımı mümkün olmayan durumlarda dışarıdan su verilmesi gerekliliğidir.

Ek gıda alan bebeklerde mamada sonra 3-4 çay kaşığı su vermek yararlı olabilir. Ayrıca bebeğin kabızlık çekmeye başlaması da su verilmesi gereken durumlardan olabilmektedir.

Bebekte ateşli hastalıklar, ishal vb. durumların olması da dışarıdan eksilen suyun yerine konulmasını gerektiren durumlardandır. Eğer bebek altını ıslatma aralığını böyle durumlarda uzatmışsa bu durum dışarıdan su verilmesini gerektirebilir. Eğer bebeğe dışarıdan su verilmesini gerektirecek durumlar var ise verilecek suyun özellikleri önem kazanmaktadır. Her ne kadar ambalajlı pet sular sağlıklı olsa da bekleme ve güneşe maruziyet nedeni ile içerisinde mikroorganizmalar üreyebilmektedir. Esas olan küçük bebeklerde su kullanırken azar azar kaynatıp soğutarak suyu bebeğe vermektir. Bekleyen sular daha önce kaynatılmış olsalar bile içerisinde mikro organizma üreyebileceğinden ve bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz gelişmemiş olduğundan bu durum göz önüne alınmalıdır.

Bütün bu bahsi geçen konular her zaman bir doktor önerisi ve tavsiyesinde olmalıdır. Siz mümkün olduğunca bebeğinizi emzirmeye özen gösteriniz…