Anne sütü daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz üzere son derece önemli ve değerli bir besin maddesidir. Bir bebeğin doğumundan itibaren bebek için gerekli olan tüm bileşenleri anne sütü bünyesinde barındırır. Bu kadar  önemli olan bir besin maddesinin fazlasının ya da ihtiyaç dışı kısmın boşa akması yerine saklanması ve daha sonra kullanılması mümkündür. Böyle bir seçeneğiniz var iken bu değerli besini neden heba edesiniz ki?  Bir takım istisna durumlarda bebeği emzirmek mümkün olamaz. Bu durumlarda da anne sütü geliyorsa bu süt mutlaka önemin farkında olarak muhafaza edilmesi ve daha sonra kullanılması bebek için oldukça önemlidir. Bebeğin hastanede yatması gereken durumlar, emzirmenin mümkün olmadığı durumlar, memede artan süt bulunması gibi durumlarda  anne sütü saklanılarak bebeğe daha sonra verilebilir. Bunun için anne sütünün sağılması yöntemleri ve anne sütünün saklanma koşulları iyi bilinmelidir.

  • Bebeğin düşük doğum ağırlıklı veya preterm olarak doğması, başka besinlerle beslenmesi,
  • Bebeğin emmesinin zayıf olması ve emzirmeden sonra memede süt kalması,
  • Bebeğin doğum sonrası hastanede yatıyor olması,
  • Annenin uzun süre dışarıda olması, bebeği emzirme rejiminin düzensiz olması,
  • Anne memesindeki problemlerin emzirmeyi o an için mümkün kılmaması veya yetersiz kılması,
  • Bebeğin memeyi istememesi ve almaması,
  • Annenin ilaç kullanıyor olması gibi farklı durumlarda hem ilerisinde süt oluşumunun sağlanması için süt dolu memenin boşaltılması gerekmektedir. İlaç kullanma dışında kalan sebeplerde boşaltılan süt daha sonra kullanılmak üzere saklanabilir.

Ayrıca çalışan annelerin, yolculuk yapan annelerin ve benzer sebeplerle bebeğini emzirme düzeni farklılık gösteren annelerin sık karşılaştığı problemlerden biriside anne sütünü muhafaza etme ve anne sütünü saklarken dikkat edilecek konulardır. Bu nedenle annelerin anne sütünün yapısını bilmesi, hangi koşullarda bozulmayacağını bilmesi ve bilinçli olması önem arz etmektedir. Ayrıca eğer bebeğinize bakıcı bakmakta ise bakıcınıza da bu konuda bilgiler vermeniz ayrıca bir önem arz eder.

Anne sütünün bozulmadan kalabileceği koşullar…

Anne sütü;

Oda sıcaklığı dediğimiz 19-25 Santigrat derecede yaklaşık 8-10 Saat…

Buzdolabının normal rafında 0-4 Santigrad derecede yaklaşık 4-8 gün…

Normal buzdolabının soğutucu, dondurucu kısmanda yaklaşık 2-3 AY…

Derin dondurucularda ( -18-19 Santigrad derece) Yaklaşık 6 AY

Kendisini muhafaza ederek bozulmadan kalabilmektedir. Tüm bu durumlar laboratuvar verileri olup ortamdan ortama veya farklı şartlar altında değişik olarak şekilleneceğinden bozulduğuna inandığınız sütü bebeğinize kullanmayınız. Bozulduğundan şüpheniz olan sütü derhal atınız.

Anne sütünü saklayacağınız zaman Anne sütü saklama poşetlerinde veya şişelerinde, yukarıda belirtilen ortamlarda ve şartlarda anne sütünü muhafaza edebilirsiniz. Eğer anne sütünü dondurarak saklamış iseniz  bu buzun nasıl çözüleceği konusuna dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. Bu konu sitemizde ayrıca ele alınmaktadır. Kullanacağınız anne sütü saklama poşetlerini bir kez kullanmaya özen göstermelisiniz.

Mutlak suretle anne sütünü sakladığınız ambalajların üzerine her seferde yeni bir tarih etiketi yapıştırarak üzerine sütün sağım tarihi ve saatini mutlaka not ediniz. Eğer derin dondurucuda saklayacaksanız tarihi en yeni olan ambalaj en arka sıraya gelecek şekilde belli bir sıra düzeninde anne  sütünüzü saklayınız. Böylelikle en taze olarak sağarak poşetlediğiniz sütü daha sonra kullanarak zamandan kazanmış olursunuz. Daha önce sağılmış sütleri böylelikle daha önce tüketirsiniz. Eğer bebek bakıcınız var ise bu durumu ona mutlaka öğretiniz. Bozulmuş ve eski sütleri karışıklığa neden olmamak için atınız.

Tüm bunlar yanında eğer mümkünse sağılmış anne sütünü muhafaza ederken en taze ve çabuk şekilde bebeğe vermek en ideal durumdur. Bunu göz önünde bulundurarak mümkün olduğu durumlarda sütü bebeğinize en taze şekilde veriniz.

Bunun haricinde anne sütünü içerisine koyacağınız malzeme de önemlidir. İnert ve dondurulmaya dayanıklı sütü bozmayacak,  polikarbonat veya polipropilen malzemeden yapılmış anne sütü saklama ürünlerini tercih ediniz. Yine bu ürünlerin BPA (bis fenol a ) maddesi içermediğine emin olunuz.