Tüm bebek emziren annelerin süt sağmayı öğrenmeleri son derece önemli olan bir gerekliliktir. Eğer anne çalışıyorsa süt sağması ve sütü saklaması bebeği için vazgeçilmez bir yöntem olacaktır. Yine emzirmenin mümkün olmadığı tıbbi durumlarda daha sonra kullanılmak üzere anne sütünü sağmak bebeğin beslenme devamlılığı açısından önem arz eder.

Fazla olan anne sütünün veya emilmiş olan anne sütünün sağılarak süt dolu meme içeriğinin boşaltılması hem annenin rahatlaması, hem de tekrar süt üretiminin başlaması açısından önemlidir. Ancak anne sütü saklanılmak üzere sağılıyorsa bazı dikkat edilmesi gerekli noktalar vardır. Sağlıklı ve doğru koşullarda sağılan ve saklanan anne sütünü bebeğinize ileride gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Anne sütü sağımında temizlik ve hijyen sağılan anne sütünün mikroplarla kontamine olmaması açısından önemlidir.

Anne sütü iki yöntemle sağılabilir. Bunlardan birisi elle sağmaktır. Elle yapılan sağma işlemi  memeler hassas veya şişkin oldukları zaman daha zahmetli olabilmektedirler. Anneler bu nedenle elle sağma yöntemini ilk önce öğrenmelidirler. Çünkü memede biriken süt zamanla elle sağmayı zorlaştıracaktır. Memenin elle yavaş yavaş boşaltılması bu nedenle önemlidir.  Elle yapılan sağımda sütün israf edilmeden bir kapta toplanması zor olabilmektedir. Ayrıca bazı durumlarda elle sağım mümkün olamamaktadır. ( memenin çatlak olması, şişlik, vb. tıbbi durumlar) Bu durumlarda ise sağma işlemi bu iş için üretilen ve zararsız malzemeden yapılan bir pompa vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Anne sütü sağma pompalarının manuel veya elektrikli olmalarının size sağlayacağı kolaylıklar haricinde bir önemi bulunmamaktadır. Manuel pompalar elektrikli ve otomatik pompalara göre daha zahmetli olabilmektedir ancak daha ucuzdur. Otomatik süt sağma pompaları emzirme dönemi haricinde başka bir işinize yaramayacağından bu pompaları kiralama yolu ile de temin edebilirsiniz.anne sutu elle sagma

Öncelikle sağım yaparken ellerinizin ve sağım yapacağınız alet veya sütü koyacağınız kabın temiz olduğundan emin olunuz…Anne sütü memeden çıktığında steril ve hijyeniktir. Bunun devamı için sizlerinde süt sağımında hijyen kurallarına uymanız önemlidir.

Elle sağım işlemi daha çok annenin zamanla kendi kazanacağı tecrübelere dayalı olacaktır. Aletli sağım yöntemleri kısmen daha kolay ve zahmetsizdir. Uygun pompanın seçilmesi  tamamen anneye kalmış bir tercihtir. Ancak unutulmaması gereken konu memenin bebek emdiği durumlarda emme yöntemi ile boşaltılması olacaktır. Çünkü bebeğin emme refleksi yeni süt salgılanması için son derece önemlidir.

Anne sütü nasıl bir kaba sağılmalıdır?

İlk önce sağma işlemine geçmeden ellerinizi sabunlu su ile yıkayarak durulanmalısınız.

Sütün sağılacağı kap geniş ağızlı bir kap olmalıdır. Böylelikle tüm sütün kapta toplanması daha kolaylaşır.

Süt konulacak kabı önce kaynar su ile steril edin. Kaynar su koyun ve biraz bekledikten sonra suyu dökün. Daha sonra sütü bu kaba sağmaya başlayın.

 

Elle Süt Sağma Nasıl Yapılır

 • Eller yıkanmalıdır.
 • Meme başı temizlenmeli ve sütün saklanacağı kap hazırlanmalıdır.
 • Anne oturur veya hafif öne eğik pozisyonda olmalıdır.
 • Süt sağma işlemi, bebek emmeden önce yapılmalıdır. Böylece memede kalan, annenin boşaltamadığı sütü bebek boşaltacaktır.
 • Süt inme refleksini başlatmak ve meme içindeki sütün meme başına doğu hareketini sağlamak için meme masajı ve sıcak uygulama yapılmalıdır.
 • El ile masajda avuç içleri kullanılarak yuvarlak hareketlerle nazikçe memeler sıvazlanır.
 • Baş parmak üstte, diğer parmaklar ise altta olacak şekilde areola (kahverengi kısım) çizgisinin üzerine koyulmalıdır.
 • Parmaklar ile memenin merkezine doğru yumuşak hareketlerle meme sıktırılarak bastırılmalıdır (Bas ve bırak).
 • Bu hareketler süt akmaya başlayıncaya kadar ritmik olarak tekrar edilmelidir.
 • Bu hareket areolanın çevresine yapılmalı ve memedeki tüm alanlar boşalıncaya kadar sürdürülmelidir.
 • Önce az miktarda süt gelir, daha sonra sağılan sütün miktarı artar.
 • Bu işlem acıtmamalıdır, eğer acıtıyorsa uygulanan teknik hatalıdır.
 • Meme ucuna asla bastırılmamalıdır. Meme ucuna bastırma veya meme ucunu çekme süt akımını sağlamaz.
 • Bir meme 3-5 dakika, akım yavaşlayıncaya kadar sıkılmalıdır. Her iki meme dönüşümlü olarak sağılmalıdır.
 • Anne sütünün yeterli sağılması işlemi özellikle ilk birkaç gün (sütün az geldiği günlerde) 20–30 dakika sürebilir.
 • Bazen sütle dolu memelerin sert olması nedeniyle sağılması ağrılı ve zor olabilir. Böyle bir durumda ılık su ile duş alma, memeleri ılık su dolu bir kaba koyma, memeler üzerine ıslak sıcak havlu uygulaması ve ardından masaj yapılabilir.


EL POMPASI İLE SAĞMA NASIL YAPILIR;

 • Memeye yerleştirilecek kısım düz olarak ve meme ucu tam ortaya gelecek şekilde yerleştirilmelidir.
 • Piston ritmik ve yumuşak hareketlerle çekilmeli ve bırakılmalıdır

ELEKTRİKLİ POMPA İLE SAĞMA NASIL YAPILIR ;

 • Memeye yerleştirilecek kısım areola üzerine ve meme ucu tam ortaya gelecek şekilde yerleştirilmelidir.
 • Makinenin sağış gücü en düşükten başlayıp, ağrı olmayana kadar dereceli olarak yükseltilmelidir.
 • Elektrikli pompa ile iki meme aynı anda 15 dakika sürede sağılmalıdır.

 

Anne sütü ne kadar sıklıkla sağılmalıdır?
Anne sütü geceleri de sağılmak suretiyle en az 3 saatte bir sağılmalı ve meme içeriği boşaltılmalıdır.  Eğer süt sağma işlemi daha az yapılırsa veya işlemler arasındaki süre uzun olursa, süt üretimi istenilen seviyede olmaz ve azalır.  Çalışan anneler, işe gitmeden önce olabildiğince fazla süt sağılmalı, süt yapımının devamlılığını sağlamak için iş yerlerinde de süt sağmaya devam etmelidirler.