Anne sütü; içerisinde koruyucu madde olmayan, steril ve hijyenik, doğal yapıdaki bir besin kaynağıdır. İçerisindeki immunoglobinler, antikorlar, protein yapılar anne sütünün ısıtılırken bozulmaması için önem arz ederler. Yapısı itibari ile anne sütü içerisinde bulunan bileşenler sıcağa karşı duyarlıdırlar. Anne sütü ısıtılırken temel felsefe bir anda yüksek sıcaklıkla ısıtılmaması ve tüm sütün yavaş yavaş aynı anda ısıtılmasına dayanır.

Anne sütü ısıtılması

Bu yazıda daha önce sağarak sakladığınız anne sütünün bebeğin içebileceği sıcaklığa nasıl getirilmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağız. Bilinmesi gereken önemli konu: Annenin memesindeki sütün sıcaklığının bebek için en ideal olduğudur. Bu nedenle daha önce buz dolabında veya derin dondurucuda dondurarak sakladığınız anne sütünü, bebeğe verilmek üzere ideal sıcaklığa getirirken bozulmamasını da aynı zamanda sağlamalısınız. Özellikle dondurularak saklanılan sütler için bu yöntemler son derece önemlidir. Anne sütünü ısıtarak bebek için ideal sıcaklığa getiren makinelerde vardır. Ancak çok basit yöntemlerle bu makinelere para vermeden anne sütünü siz ısıtabilirsiniz.

Dondurularak saklanılan anne sütü kesinlikle ocak üzerinde veya mikrodalga fırında ısıtılmamalıdır. Bu durum anne sütünün protein içeriğini bozabilir ve bebeğinizin ağzının yanmasına neden olabilir. Çünkü sütün belli bir kısmı çok ısınırken diğer kısımları soğuk kalabilir, protein  yapısı denatüre olan süt bozulmuş ve kullanılmaması gereken süttür.

Dondurulmuş veya buzdolabında soğuk ortamda muhafazaya bırakılmış süt, ambalajı ile birlikte bir kapta bulunan sıcak suyun içerisine konularak, yani ısı kaynağı ile direkt temas etmeden ısıtılmalı ve bebeğe verilmelidir. Isıtılan süt hemen kullanılmalı, tekrar dondurma veya soğutma gibi bir yöntem uygulanmamalıdır.  Anne sütü tekrar 2. Kez ısıtılmamalı ve bu işlemler sonucunda kullanılmayan süt atılmalıdır. Özellikle dondurulan sütler, öncelikli olarak  buz dolabının normal rafına konularak bekletilmeli ve daha sonra eritilerek ısıtılmalıdır. Dondurulmuş anne sütünün bir anda eritilerek ısıtılması protein  yapılarının bozulmasına neden olacağı için bu yöntemi mutlak suretle uygulamanız önemlidir. Bunun yanında dondurulmuş sütü oda sıcaklığında bekleterek eritmek yanlış bir yoldur. Çünkü ilk önce eriyen dış kısım, daha iç kısımlar eriyene kadar zamanla bozulacaktır.

Anne sütünü saklarken veya dondururken ambalajların üzerine sağıldığı tarih ve saat yazılmalı. Yakın tarihli sütler en öne gelecek şekilde dolapta veya dondurucuda muhafaza edilmelidir. Kullanacağınız sütün en önden alınan kısmen uzak tarihli süt olmasına dikkat etmeniz daha verimli bir kullanım açısından önemlidir. Böylelikle anne sütünün kendisini koruyabileceği sürelerde sütü tüketmiş olursunuz. Ayrıca eğer bebeğinize bakıcınız bakmakta ise bakıcınıza bu konularda bilgi vermeniz siz yokkende işlemlerin yürümesini sağlar.