Anne Sütü Gelmez İse Ne yapmalı?

Normal şartlar altında doğuma müteakip memelere salınmaya başlar. Fakat , bazı durumlarda (sezaryan,erken doğum,başka faktörler) anne sütünün gelmesi  birkaç gün hatta bir hafta gecikebilir. Bunun haricinde yeni doğan bebekleri emzirmeye başlamak ile birliktegörülen ilk sorunlar genellikle geçicidir.

Doğumu takiben  sütü gelmeyen anneler telaşa ve üzüntüye kapılmamalı, sütü varmış gibi bebeğini emzirmeye devam etmelidir.Bu durum bebeğin emme kasları gelişimi için son derece önemlidir.Bu sırada, bebeğin gerekli besini alabilmesi için, küçük bir biberonla veya çay kaşığı ile  mama verilebilir.

Süt olmadan da bebeği emzirmek çok önemlidir. Bunun nedeni; süt salgılanmasını sağlayan hormonların  memedeki süt hücrelerini ve beyini  sütün gelişini sağlama konusunda uyarmasıdır. Hormon salgılayan bezler, meme uçlarındaki sinirlere bağlı olduklarından bu sinirler tarafından uyarılmayı beklerler. Bu uyarı haberi ise, ancak bebeğin meme uçlarını emmesi ile doğar. Bebek uzun zaman meme emmediği takdirde, hormon salgılayan bezler hiçbir uyarıcı haber alamayacaklarından hormon salgılamayacaklardır, böylece süt üretmeyecektir. Dolayısıyla, süt gelmese de bebeğinizi düzenli bir şekilde emzirmeye devam ederek hem sütün gelmesini sağlayabilir hem de bebeğinizi emmeye alıştırabilirsiniz.

Emzirme, pek çok anneye göre doğum sonrasının en büyük zorluklarından biridir. Ancak, ilk günlerdeki sorunları halledip, emzirme düzenini oturtmak anneyi rahatlatır. Emzirme hem annenin hem de bebeğin duygusal ve fiziksel sağlığına büyük katkılar sağlar.