Mucizevi besin anne sütünün doğal özellikleri onu vazgeçilmez yapan etkenlerin varlığı ve her annenin bebeği için özel olması gibi durumlar anne sütünün boşa harcanmaması gerektiğini gösteren etkenlerdir.

Belli tıbbi durumlar dışında ( hastalık, çalışan anne, bebeğin emme sorunları vb.) anne sütünün memeden boşaltılması önemlidir. Çünkü boşalan memenin hormonlar vasıtasıyla tekrar süt üretimi için uyarılması ve bu döngünün devamının sağlanması gereklidir.

hamilelik,doğum kontrolü

Eğer anne sütü çok fazla ve emzirmeye yetecek seviyenin üzerinde ise bu sütün boşaltılması ve saklanması son derece önemlidir. Anne sütünün memede kalması annede ateşe, meme uçlarında apse ve yaralanmalara, bunun gibi olumsuz durumlara yok açabilmektedir. Fazla gelen süt bir pompa veya el yardımı ile sağıldıktan sonra atılmamalı ve daha önceki  “süt saklama teknikleri “ makalemizde belirttiğimiz şekillerde daha sonra kullanılmak üzere saklanmalıdır.

Ayrıca ileride sütün bu kadar fazla olmama ihtimalide göz önüne alınarak bu süt atılmamalı ve bebeğinizin ileriki beslenme dönemlerine yardımcı olmak için muhafaza edilmelidir.