Anne Sütünün Yeterli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Mucizevi besin anne sütünün miktarı, bebeğin doyup doymamış olması veya sütün yeterli olup olmadığının tespiti en az anne sütü ile emzirme ve anne sütünün önemi kadar büyüktür. Her annenin dikkat etmesi gereken önemli bir husus ise emzirme devamlılığının özellikle süt dolu memenin boşaltılmasına bağlı olduğudur. Yani bebek ne kadar emerse, emme refleksi ile birlikte süt üretimi tekrar başlayacaktır.  Sık emzirme= Daha fazla süt üretimi… Bir çok anne bebeğini emzirirken sütünün yeterli olup olmadığı konusunda kuşkuya kapılmaktadırlar. Herhangi bir tıbbi neden veya anne ile ilgili olumsuz bir faktör yok ise her anne bebeği için gerekli sütü üretmektedir.

Anne sütü çeşitli nedenlerle yetersizse, gelmiyorsa veya emzirmeyi engelleyen başka nedenler var ise  bebek için alternatif beslenme yollarına başvurulabilir. Bu gibi durumlarda seçilecek mamanın bağışıklık sistemi desteklemesine, GDO içermemesine ayrıca özen gösterilmelidir.

anne sutu emzirme

Anne sütünün yeterliliğinin anlaşılmasındaki en kullanılır yöntem bebeğin tartı ağırlığındaki değişim ve bebeğin kaka ve idrar yapma sıklığı ile miktarıdır. Eğer bebeğinizin rutin kontrolleri sırasında ağırlık artışı normal ise veya bezini değiştirirken günlük 3-4 defa ağırlaştırıyorsa anne sütünüz yeterlidir denilebilir. Ayrıca annenin yorgunluğu, uykusuzluğu, stres hali anne sütü miktarını etkileyebileceğinden emziren anne kendisine ve beslenmesine ayrıca  dikkat etmelidir.

Anne sütü ile beslenen bebek ilk ay boyunca, doğumdan itibaren, ortalama olarak bezini en az 3- 6 defa idrarı , 2-3 kez  de kakası ile kirletiyorsa herhangi bir problem yok demektir. Anne sütünün yeterli olup olmadığının anlaşılması için yukarıda belirtilen gözlem ile birlikte ilk ayın sonu beklenmelidir. Sağlıklı bir tartı ağırlığı anne sütü ile beslenen bir bebekte aylık 600 Gram civarlarında ise bu durum normaldir ve anne sütünün bebek için yeterli olduğunu gösterir.

Tüm bu durumlar haricinde eğer anne sütü gelmiyorsa ve az geliyorsa bebeğin doymadığını düşünüyorsanız anne sütü artırıcı yöntemler veya bebek mamaları tercihiniz olabilir. Tabi ki bu duruma karar verecek olan doktorunuzdur. Bunun haricinde ikiz gebeliklerde doğumdan sonra anne sütü her iki bebek için yeterli olmaya bilmektedir. Bu durumların da yine doktor tarafından değerlendirilmesi  gerekir.

Anneleri telaşa düşüren noktalardan birisi ise süt pompalarıyla çekilen süt miktarıdır. Sağılan süt miktarının azlığını görerek anneler sütlerinin yetersiz olduğunu düşünebilirler. Bu durum yanıltıcı olabilmekte ve gereksiz ek besine başlamaya yol açmaktadır. Annelerin özellikle doğumu takip eden ilk günlerdeki tereddütleri aslında önemli ama bazı durumlarda ise yersizdir.

Bebek 1. gününde yaklaşık olarak kilo başına 30 ml ile ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu da 3500 gr. doğan bir bebek için 115 ml demektir. Daha sonra her gün bu miktar kilo başına 20 ml artar ve yaklaşık bir hafta sonra 150 ml/kg değerine ulaşır. Kaba bir hesapla 500 ml günlük anne sütü ile bebeğinizin doyduğunu söyleyebiliriz. Doğum sonrası ilk günlerde sağlıklı bebeklerde kilo kaybı normaldir. Kayıp ağırlığının % 10’u na kadar ulaşabilir. Daha fazla kilo vermişse bebeğin gözden geçirilmesi ve anne sütünün yeterli olup olmadığı sorgulanabilir.Ortalama bir bebek 7-10 gün içerisinde doğum kilosuna ulaşır. Ancak bazı bebeklerin 15 günde bunu başarabildikleri de unutulmamalıdır.

hamilelik,doğum kontrolü

Daha sonraki dönemlerde bebeğin günlük en az 20 gr kilo alması gerekir. Sağlıklı bebekler günlük 30-40 gr alırlar. Bu da aylık en az 600 gr alınması gerektiği ve ideal miktarın 900-1200 gr olduğu anlamına gelir. Üçüncü ayını dolduran bebeklerin kilo alım hızı yavaşlar.

Saydığımız bu durumlar haricindeki özel durumlar için, hiç (süt gelmemesi,prematüre doğum, başka sağlık sorunları, bebeğe ait diğer faktörler nedeni ile sütün yetersiz olması…) mutlaka doktor kontrolü ve tavsiyesi gerektiren bir durumdur.

Doğumdan sonra emzirmeye yeni başlayan annelerde gözüken il sorunlar genellikle geçicidir. Bebeğin memeye alışması, emme refleksi gelişmesi, burun tıkanıklığı ve benzer sorunlar nedeniyle memeyi almada zorlanması vb. durumlar genellikle geçici olan ve önemsiz olan sorunlardır. Böyle durumlarda mümkün olduğu kadar bebeği emzirmeye zorlanmalı ve emzirme işlemi azaltılmamalı veya kesilmemelidir. Böyle zamanlarda bebek doymuyor diye ek besin vermek, su vermek yanlıştır.

Anne Sütünün yeterli olmamasının nedenleri

Annedeki Yorgunluk,stres,kaygı hali vb. ruhsal ve psikolojik olumsuz durumlar. Annenin kendisine duyduğu özgüvenin yetersiz olması

Bebeğe gereksiz yere ek besinler verme

Bebeğe biberon , çay kaşığı vb. yöntemleri alışkanlık haline getirerek anne sütü verme

Emzirmeye geç başlama, sık emzirmeme, gece emzirmelerini ihmal etme,  yanlış ve bebeği huzursuz edecek emzirme pozisyonları belirleme.

Bu tip durumlar herhangi bir sağlık problemi haricinde sütün yetersiz olmasını sağlayan nedenler olduğundan annenin bu durumlara dikkat etmesi gerekir.

Sonuç olarak bebeğin aylık 500- 600 gram arasında kilo alması anne sütünün yeterli olduğunu gösterir.

Dikkat edilecek başka bir nokta ise bebeğin anne sütü emdiği halde kilo almıyor, büyümüyor ve kaka-idrar yapmıyor olmasıdır. Bu durumda mutlaka doktora gitmek gereklidir.