ABD’ nin Philadelphia eyaletinde Jefferson Universitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’de hastalar, psikiyatri, kulak-burun-boğaz, iç hastalıklar ve üroloji gibi birimlerde basit hastalıkları için  hekimleri ile on-line görüşebiliyorlar ve On-line muayene olabiliyorlar.  Bu yöntemle yapılan muayenelerde ödenen ücret ise fiziksel muayenelerden daha düşük.

İlk önce bilgisayarlar hayatımıza girdi, daha sonra internet. İnternetin hayatımıza girmesi bir çok alanda işlerimizi kolaylaştırdı. Günlük yaşamda ticarette, bilimde, sanatta, sosyal alanda zamanla alışkanlıklarımız değişti. İnternet bankacılığı kullanmaya başladık, internetten siparişler vermeye başladık, sosyalleşme anlaşımız dahi değişti facebook twitter gibi uygulamalarla artık daha bir sosyal olduk. Birçok alanda hayatımızı kolaylaştıran internet sayesinde hastalıklarımızı bile internetten araştırmaya başladık. Doktora gidince belirtileri anlatırken hangi hastalıktan şüphelendiğimizi doktora söylemeye başladık. Hamilelik dönemini hafta hafta internetten takip ederek çocuklarımızı internetten büyütmeye başladık.

on-line-doktorABD gibi birçok teknolojinin öncüsü bir ülke artık doktorlar ile hastalar arasında on-line muayene dönemini başlattı. Yukarıda saydığımız internet hizmetlerinden başka artık hastalar doktorlarına bazı hastalıklarda on-line muayene olmaya başladı. Daha emekleme aşamasında olan bu uygulama ile özellikle ABD ‘de hastalar basit ve önemli olmayan hastalıkların tedavisinde yada reçete yazdırmak için evlerinden çıkarak kliniklere gitmek yerine on-line muayene olmayı tercih etmeye başladılar.

Birçok klinik ve doktor basit hastalıklar ve tedavileri için yada reçete yazdırmak için hastaneye gidemeyen kişilere on-line olarak bu hizmeti vererek bu alanda ilk olan bir uygulamaya geçmeye başladılar.

Sistem Nasıl İşliyor?

Basit hastalıklar için hastalar klinikler veya doktorlar ile skype, periscop vb. anlık görüntülü konuşma uygulaması üzerinden doktorlar ile uzaktan canlı iletişim kuruyorlar. Doktorla yüzyüze sanal görüşme yaparak semptomları ve belirtileri bildiriyor. Hasta eğer varsa vücudundaki fiziksel belirtileri kamera ile doktoruna iletiyor. Eğer vücudunda bir allerji varsa, kızarıklık, deri döküntüsü, yara vb. semptomlara on-line olarak bakan doktor hastasının hastaneye gelmesine karar veriyor yada tedavisini on-line olarak yapıyor. Bu yöntem daha çok soğuk algınlığı, nezle,grip gibi basit hastalıklar için şuanda uygulanmakta. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte giyilebilir sağlık cihazlarının hayatımıza girmesi, damarlarımızda dolaşan küçük cihazların tahlil-tetkik yapabilmesi sağlandıkça bu yöntem ile muayene daha da gelişeceğe aday olmakta.

Basit hastalıklar için hastasını on-line olarak muayene eden doktor yine elektronik reçete yazarak bunu hastasına ulaştırıyor. Hasta daha sonra on-line eczaneye bu reçeteyi ileterek ilaçlarının evine yada iş yerine gelmesini sağlıyor. Bu durum hastanedeki yoğunlukları azaltarak tedavi maliyetlerini azaltarak aynı zamanda iş gücü kaybı ile zaman kaybının önüne geçtiği bildiriliyor. Özellikle gelecekte teknolojinin daha da gelişmesi ile birlikte bazı hastalıkları bu şekilde tedavi edebilmek etkinlik olarak karşımıza çıkacak gibi görünmekte.

Özellikle psikologlar ve psikiyatri kliniklerinde artık bu yöntem ile hastaların muayenesi yapılmakta. Doktor dünyanın neresinde olursa olsun hastasını dinlemektedir.

on-line-muayeneÖdemeler Kredi Kartı İle 

Hemen belirtelim on-line tedavi olmak için önce kredi kartı numaranızı girmek zorundasınız. Yada on-line ödeme seçeneklerinden diğerlerini kullanarak bu yöntemle doktora muayene olabiliyorsunuz.

On-line Tedavide Olası Sorunlar ve Engeller

Bu yöntem şuanda her hastalığın muayenesi ve tedavisinde şuan ki teknoloji ile mümkün değildir. Ayrıca etik sorunları da beraberinde getirecektir. Böyle bir yöntem ile muayene olmanın veya muayene etmenin bilgi güvenliği açısından da riskleri bulunmaktadır. Doktorlar her ne kadar kamerada hastayı görse de muayene süreci bir bütün olduğundan etkin olarak muayene gerçekleşmeyebilir. Ayrıca doktorlar arasında bu yöntemde rekabet başlayarak deontolojik ilkeler hiçe sayılabilir.Ancak ülkemizde de yavaş yavaş bu yöntemi uygulamak için bazı özel hastanelerin çalışmaları bulunmaktadır. Pek çok hastanenin hastaları kendisine çekmek için başta ilginç gelen bu yöntemi uygulamaya başlaması pek şaşılacak bir olay olmayacaktır. Ancak hemen belirtelim on-line muayene işleminin ülkemizde yapılması için gerekli yasal düzenleme şuanda mevcut değildir.