Hamilelikte NST Testi

NST Testi Nedir? NST Testi Ne zaman Yapılır?

                NST nin açılımı “Non Stres Test” Kelimelerinin baş haflerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Gebelikte NTS incelemesi, kardiyotokografi adı verilen bir aletle yapılır. Anne adayının karnına 20 dakika süreyle iki tane cihaz bağlanır ve testin sonucu gözlemlenir.

            Karına bağlanan aletlerden birisi rahim kaslarının kasılmalarını diğeri ise bebeğin kalp atışlarınıve kalp çalışmasının sağlıklı olup olmadığını  ölçer bu sonuçlar ise grafik olarak alınır. Yapılan bu işleme NST testi adı verilir. NST yapılmasındaki amaç öncelikle hamile annede rahim kaslarında  kasılma olup olmadığını belirlemektir. Diğer amaç ise, anneden bebeğe giden kan akımlarının özellikleri hakkında bilgi almaktır. Anneden bebeğe giden kan akımının sorunsuz olduğunun anlaşılabilmesi için, NST grafiğinde, özellikle bebek hareketleriyle birlikte yükselmenin gözlemlenmesi  gerekir. Yapılan  20 dakikalık test sırasında en az 15-16 saniye kadar süren iki yükselmenin grafikte gözlemlenmesi şarttır. NST bazı hamilelerde, özellikle yüksek riskli gebeliklerde 32-33. haftadan itibaren her kontrolde yapılır. Ama genellikle NST gebeliğin 35. Haftasında ve gebeliğin sonlarına doğru gerçekleştirilen bir işlemdir.

            Kısaca NST den amaç hamileliğin ilerleyen ve sonlara yaklaşılan haftalarında bebeğin hareketleri ile kalp atımlarındaki anormallikleri belirlemek ve annenin rahim kaslarının kasılmasını gözlemleyerek gerçek doğum belirtilerini gözlemlemektir

NST ‘nin Anneye veya Bebeğe Zararı Var mı?

Hayır!  NST testinin anne veya bebeğe herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Ayrıca NST nin anormal sonuçlar verdiği vakaların yaklaşık %70 inde bebeğin gelişimi normal olmaktadır… Bu durum annenin yaşı ile yakından alakalı olabilmektedir.

Annede bulunan yüksek tansiyon,şeker hastalığı,guatr gibi endokrinolojik ve dolaşım sistemi bozukluklarının bebeği etkileyip etkilemediğinin ve anneden bebeğe giden kan ile bebeğin kalp atışlarının normal olduğunun tespiti NTS nin amaçları arasındadır.Bu tip durumlarda 26. Haftadan itibaren NST istenebilmektedir. Normal durumlarda da 34. Haftadan itibaren doktorunuz NST testi isteyecektir. Duruma göre de doğuma kadar NST yapılabilmekte ve tekrarlanmaktadır.

NST TESTİ NASIL UYGULANIR?

·         Hamile Anne Adayı test için bir yatağa uzanır.

·         Karnına bebeğin kalp atışlarının en şiddetli olarak duyulduğu bölgeye NST cihazının kalp atışlarını tespit eden aleti bağlanır

·         Daha sonra rahim kaslarının kasılmasının tespiti için  annenin karnının en üst noktasına kasılmaları tespit eden algılayıcı yerleştirilir
( Bu genellikle kullanılmayabilir ve duruma göre değişir)

·         Anne adayının eline üzerinde düğme bulunan bir çubuk verilir. Test sırasında bebek oynadığında,yer değiştirdiğinde annenin bu düğmeye basması istenir.

 

·         Yaklaşık 19-20 dakika süresince cihaz, bebeğin kalp atışlarında meydana gelen değişiklikleri ve anormallikleri grafik olarak kağıda aktarır.NST nin grafiğini yorumlamak ise doktorunuzmanlık alanına girdiğinden yanlış yönlendirme yapmamak için burada paylaşmıyoruz.