Tekirdağ İlindeki  Heraion Teikhos Antik Kentinin harabelerinde devam eden kazı çalışmalarında 5000 Yıllık olduğu tahmin edilen ilaç fırını bulundu.

Tekirdağ’ da Namık Kemal Üniversitesi Arkeoloji bölümü tarafından yürütülen kazı çalışmalarında Trakların yerleşim yeri olarak bilinen 5.000 bin yıllık Antik Heraion Teikhos civarlarında eczacılık alanında kullanılan fırın bulundu ve gün yüzüne çıkarıldı. Ayrıca bu fırın yapılan itinalı çalışma ile içerisinde yer alan malzemelerle birlikte ortaya çıkarıldı. Yapılan kazı sonucunda bulunan ilaç fırını Tekirdağ Etnoğrafya ve Arkeoloji Müzesinde tarih severler ile buluşturuldu ve sergilenmeye başladı.

Arkeoloji bölüm başkanı Neşe Atik bulunan ilaç fırınında dikenli deniz salyangozunun eritilerek toz hale getirildiğini ve bununda hayvansal yağlar ve bal gibi çeşitli taşıyıcılar vasıtasıyla ilaç haline getirildiğini belirtti. Elde edilen yarı katı ürün ise yanık ve yara merhemi olarak kullanılabildiği saptandı. Ayrıca eski fırında toz hale getirilen dikenli deniz salyangozunun şişlik ve ödem tedavisinde, diş temizliğinde kullanıldığının tahmin edildiği belirtildi.