3 Boyutlu yazıcıların hayatımıza girmesi bir çok alanda ilkleri beraberinde getirmeye devam ediyor. Çok geniş uygulama alanları yaratacak olan 3 boyutlu yazılar sayesinde artık üretim prosesleri yeniden şekillenecek ve belirlenecek. Bir çok alanda sıkça kullanılır olmaya başlayan 3D yazıcılar sağlık alanında hastaların hizmetinde kullanılmak üzere ilk ürünlerini sunmaya başladılar. Halen devam eden binlerce çalışma bu alanda gelecekte önemli gelişmeler olacağına ayrıca işaret etmekte. Yapay organ denemeleri, damarlar, bazı uzuvlar, kişiye özel protezler, kırık ve hasarlı kemiklerin tamamlanması gibi bir çok alanda kullanılan bu yazılar artık ilaç üretebilmekte. Geleceğin kişiye özel ilaçları için basamaklardan birisi olan 3D yazıcı ile ilaç tasarımı ve üretilmesi artık ABD’ de uygulama bulmaya başladı.

3d-ilacABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA  3D yazıcı teknolojisi kullanılarak tasarlanmış olan bir ilaca ilk onayını verdi. Onayı verilen bu ilaç sara (epilepsi) hastalarında kullanılmakta. Spiritam etkin maddeli ilacın 2016 yılının ilk atlarında piyasaya sunulması beklenmekte. Kişiye özel ilaç üretiminin ilk aşamalarından birisi olan bu ilaç sayesinde hastaya özel doz, uygun zaman aralığına özel doz artık mümkün olacak. Mevcut konvansiyonel ilaçlarda ise gen doz hastalara uygun dozlama yöntemleri ile kullanılmakta. Bu şekilde ilaç üretiminin artması ile dozlama aralığı yada hastaya uygun dozlama yöntemi zor olan ilaçların daha uygun ve güvenilir şekilde üretilmesi mümkün olacak.

Görüldüğü gibi teknolojideki gelişmeler sağlık alanında hemen uygulama imkanı bulabilmektedir. Özellikle giyilebilir sağlık teknolojilerinin gelişimi, vücudumuzda dolaşacak nano cihazların üretilmesi ileride sağlık alanında bazı devrimleri beraberinde getirecektir. bu tarzdaki ilaçlar için ilk başvurusu olumlu sonuçlanan şirket diğer ilaçlara onay almak için yine başvuruda bulunacak.

3D Yazıcı İle Üretilen İlaç Ne İşe Yarayacak?

İlaçlar bilindiği gibi çok küçük miktarlarda formüle edilen bileşimlerdir. Şuan piyasada bulunan konvansiyonel ilaçlarda doz sabittir. Mesela bir ağrı kesici ilaç 500 miligram etkin madde içerdiğini varsayalım. Fabrika bu ilacı standart olarak üretmekte ve tüm dozlamaları bu şekilde ayarlamaktadır. İlacı kullanan her kişi aynı dozu almakta veya ilacı bölerek yada diğer uygulamalar ile dozu azaltarak ilacı kullanmaktadır. ancak bu yöntem ile hastanın yaşı, ağırlığı, cinsiyeti vb. durumlar göz önüne alınarak hastanın ihtiyacı olan ilaç miktarı buna göre belirlenip 3 d yazıcılar ile belirlenen ilaç hastaya özel olarak üretilebilmektedir. Dozlama miktarı önemli olan yada hassas dozlarda verilmesi gereken ilaçların bu yöntem ile üretilerek hastalara sunulması etkin bir tedavi oluşturacaktır. aynı zamanda birçok yeniliğinde şimdiden öncüsü olacaktır.