valeantBünyesinde  CeraVe cilt bakım ürünleri, PreserVision ile Ocuvite vitaminleri ve BioTrue lens bakım ürünlerininide bulunduran ABD li İlaç Üretici VALEANT’ ın başı dertte. Dünyanın piyasa değeri en yüksek borsası olan S%P 500 e kote ilaç şirketi muhasabe usulsüzlükleri ile gündeme geldi. Şirket iştiraklerine stok olarak yolladığı yani ülkemizde MF olarak bilinen  ilaçları satış hesaplarına dahil ettiği, bu işlem ile bir yandan gelirlerini yüksek gösterirken diğer taraftan ilaç fiyatlarını manipülatif olarak artırdığı iddia edildi. Şirket böylece satış rakamlarını ve gelirlerini yüksek göstererek dev bir balon yaratarak yatırımcıları ve piyasayı yanılttı.

Citron isimli araştırma şirketi konu hakkında yayınladığı raporda VALEANT ilaç firmasının aslında olmayan ilaç satışlarını yapmış gibi göstererek fiktif muhasebe işlemleri ile bilançosunu olduğundan yüksek ve karlı gösterdiği, bu işlemlerle birlikte yıllardır piyasada kullanımda bulunan bazı ilaçların fiyatlarını yükselttiğini belirtti. Konu ayrıca mahkemelere taşınarak soruşturma ve inceleme başlatıldı. Bu raporun yayınlanmasından sonra ilaç şirketi VALEANT’ ın borsada işlem gören hisseleri büyük bir satış dalgası ile karşılaştı ve hisse senetleri biranda %40 lara varan düşüşler gösterdi. şirket ise yaptığı açıklamada araştırma yapan firmanın verdiği bilgilerin gerçeği yansıtmadığını ve hatalı olduğunu belirtse de ABD de yeni bir muhasebe skandalı söylentisinin çıkmasının önüne geçemedi.

Maalesef günümüzde herşeyin kar ve satış rakamları olarak görüldüğü piyasada bu tip haberlere alışmak gereklilik gibi görünmekte.